Spis treści
O Ozempicu mówi się już od co najmniej trzech lat. Stosują go osoby, które zmagają się z otyłością, ale też ci, którzy chcą schudnąć kilka kilogramów bez zbędnego wysiłku. Lek ten jest dosyć drogi i często brakuje go na rynku.
Elcella, czyli naturalny Ozempic
Wiele osób, które stosują Ozempic skarży się na skutki uboczne - bóle brzucha, biegunki, problemy ze wzorkiem a nawet stany depresyjne. Okazuje się, że w Wielkie Brytanii trwają pracę nad jego "naturalnym" odpowiednikiem. To suplement o nazwie Elcella. Jego zadaniem ma być podobnie jak w przypadku Ozempicu zmniejszanie apetytu. Dodatkowym plusem ma być to, że stosowanie go nie niesie żadnych skutków ubocznych.
Nie zastrzyki a kapsułki. Jakie są plusy naturalnego Ozempicu?
Elcella ma formę kapsułek, które stosuje się dwa razy dziennie. Działanie tego suplementu ma polegać na stymulacji komórek jelita grubego do wydzielania hormonów PYY i GLP-1. To naturalne regulatory uczucia sytości. Podobne działanie mają zastrzyki z Ozempiciem czy podobnym do niego lekiem o nazwie Mounjaro.
Madusha Peiris, założycielka i dyrektor generalna Elcella, zwraca uwagę, że suplement ten ma wzmacniać naturalne hormony redukujące apetyt, a nie je syntetycznie zastępować. W wywiadzie dla "Daily Mail" mówi, że podczas badań klinicznych nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych. Pacjenci, którzy zmagali się z otyłością z kolei zredukowali spożycie kalorii o średnio 13 proc.
Jakie substancje zawiera Elcella?
Elcella ma zawierać diindolilometan, który wspiera utratę wagi przez regulację metabolizmu estrogenu; kwas alfa-linolenowy, oddziałujący na hormony apetytu oraz kwas laurynowy, obecny w oleju kokosowym, który także może pomagać w większym spalaniu kalorii. Ponadto specjalna powłoka w kapsułkach tego suplementu ma chronić składniki odżywcze i umożliwiać im dotarcie do okrężnicy.
Kiedy naturalny Ozempic trafi na rynek?
Elcella, czyli naturalny Ozempic, ma pojawić się na rynku brytyjskim w przyszłym roku. W drugiej połowie 2025 trafi z kolei do Stanów Zjednoczonych. Jej plusem ma być cena, o wiele niższa od ceny Ozempicu oraz to, że będzie sprzedawana bez recepty. Na razie nie wiadomo czy i kiedy suplement ten trafi do krajów Unii Europejskiej.
Tańszy i bardziej dostępny suplement dla osób otyłych
Różnica w dostępności i cenie również ma być znacząca. W przeciwieństwie do leków na receptę, takich jak Ozempic czy Victoza, Elcella będzie oferowana bez recepty i to za "znacznie niższą" cenę.
Peiris dodaje, że Elcella będzie także badana pod kątem leczenia cukrzycy typu 2. Być może i w tym przypadku będzie rozwiązaniem w walce z tymi chorobami.