Spis treści
Od 1 stycznia 2025 r. leki, które zawierają substancje czynne dabigatran i rywaroxaban zostaną objęte refundacją, to oznacza, że pacjenci zapłacą za nie mniej w aptekach. Oba będą dostępne dla pacjentów z odpłatnością 30 proc.
Dla kogo refundacja?
Leki diabigatran i rywaroxaban są stosowane w profilaktyce udarów i zatorowości obwodowej u dorosłych pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową, z jednym lub kilkoma czynnikami ryzyka, takimi jak: wcześniejszy udar lub przemijający napad niedokrwienny; wiek od 75 lat; nadciśnienie tętnicze;
cukrzyca; niewydolność serca; zastoinowa niewydolność serca (odpowiednio dla danej substancji czynnej).
Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, leki zawierające obie substancje były dotąd uwzględnione na liście darmowych leków dla seniorów. Na liście refundacyjnej, która wejdzie w życie 1 stycznia pojawią się natomiast w nowym wskazaniu nieuwzględnionym w ramach listy 65+.
Zmiany dla grupy 65+
"Aby zapobiec ryzyku nieprawidłowej ordynacji leków zawierających w składzie ww. substancje, w wykazie bezpłatnych leków dla osób z uprawnieniem >>S<< (dla seniorów - przyp. red.) została ujęta dodatkowa kolumna z informacjami o wskazaniach, w których lek może zostać przepisany bezpłatnie. W praktyce oznacza to, że w przypadku preskrypcji leków zwierających dabigatran i rywaroxaban we wskazaniu niewymienionym w wykazie bezpłatnych leków dla osób z uprawnieniem >>S<<, lekarz lub inna osoba uprawniona ma możliwość przepisania tych leków wyłącznie z odpłatnością 30% bez uprawnienia >>S<<” - informuje NFZ.