Spis treści
Magnez to jeden z najczęściej łykanych przez Polaków specyfików. Podczas suplementacji tego pierwiastka popełnia się jednak szereg błędów. Jak to robić z głową, by sobie pomóc, a nie zaszkodzić.
Dlaczego magnez jest taki ważny?
Magnez to pierwiastek niezwykle istotny. Odpowiada za ok. 300 procesów biochemicznych w organizmie człowieka. Bez niego układy krwionośny, nerwowy, mięśniowy i odpornościowy nie działają tak, jak powinny. Niestety często nasze menu jest ubogie w produkty, bogate w ten jakże istotny pierwiastek. Nie pomagają jedzenie żywności wysoko przetworzonej, nadmiar kawy, permanentny stres. Jak właściwie suplementować magnez, aby nie groził nam jego niedobór?
Naturalne źródła magnezu
Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie na magnez u dorosłego człowieka wynosi od 300 do 400 mg na dobę. Idealnie, gdybyśmy dostarczali tego pierwiastka wraz z pożywieniem. Najlepsze jego źródła to m.in. pełnoziarniste produkty zbożowe, zielone warzywa liściaste, ryż oraz kasza gryczana, nabiał, ryby, orzechy oraz woda mineralna.
Jak suplementować magnez?
Specjaliści podpowiadają, że warto preparaty z magnezem, które mają dodatek witaminy B6 (zmniejsza wydalanie magnezu wraz z moczem) oraz witaminy D3 (zwiększa ona absorpcję pierwiastka do organizmu).
Nie zaleca się przyjmowania magnezu na pusty żołądek - róbmy to po posiłku. Magnez można przyjmować o dowolnej porze, ale warto dostosować suplementację do swoich potrzeb, np. wieczorem powinny go brać osoby, które mają problemy z zasypianiem. Ci, którzy dużo ćwiczą, powinni z kolei brać magnez po treningu, by zregenerować mięśnie.
Cytrynian magnezu
Cytrynian magnezu jest łatwo przyswajalny. Wysokie przyswajanie tego magnezu jest możliwe dzięki połączeniu kwasu cytrynowego z trzema cząsteczkami magnezu. Powinny na niego jednakże uważać osoby cierpiące na biegunki, gdyż kwas cytrynowy ma działanie przeczyszczające.
Taurynian magnezu
Taurynian magnezu to doskonałe źródło jonów magnezu o wysokiej przyswajalności. Produkty w tej formie to organiczne sole magnezowe, które dodatkowo wykazują bardzo korzystne działanie na układ sercowo-naczyniowy. Taurynian magnezu pomaga walczyć ze stresem i uspokaja. Wspomaga również pamięć.
Mleczan magnezu
Mleczan magnezu to bardzo dobrze przyswajalna forma tego pierwiastka. Mleczan magnezu zawiera organiczne sole magnezu, wykazujące wysoką biodostępność. Przyjmowanie mleczanu magnezu korzystnie działa na ograniczenie kołatania serca, drżenia powiek, przykurczy mięśniowych, zaburzeń snu, zaburzeń nastrojów, lęków, ospałości.
Chlorek magnezu
Chlorek magnezu ma największą przyswajalność wśród soli nieorganicznych tego pierwiastka. Nie poleca się go osobom, które borykają się z refluksem.
Jabłczan Magnezu
Jabłczan magnezu pomaga walczyć z permanentnym zmęczeniem, które doskwiera wielu osobom. Kwas jabłkowy zawarty w tej formie magnezu jest naturalnym kwasem owocowym obecnym w zdecydowanej większości komórek w organizmie człowieka.
Taurynian magnezu
Taurynian magnezu również należy do łatwo wchłanianych form magnezu. Tauryna w połączeniu z magnezem działa stabilizująco na błony komórkowe. Taurynian magnezu poleca się osobom, które mają problemy sercowo-naczyniowe. Działa zapobiegawczo na arytmie serca, a także chroni naczynia krwionośne przed uszkodzeniami spowodowanymi, ewentualnymi schorzeniami czy incydentami sercowymi.
Interakcje magnezu z lekami
Magnez może osłabiać działanie antybiotyków. Należy odczekać co najmniej 2 godz. między przyjęciem magnezu i antybiotyku.
Kiedy warto zacząć suplementację magnezu?
Objawy niedoboru magnezu takie jak mi.n. skurcze mięśni, przewlekłe zmęczenie, trudności ze snem, bóle głowy czy drażliwość, mogą wskazywać na potrzebę uzupełnienia magnezu. Suplementację często zaleca się osobom prowadzącym intensywny tryb życia, narażonym na stres, regularnie uprawiającym sport.
Badanie poziomu magnezu
Poziom magnezu w organizmie można zbadać. Pobiera się próbkę krwi, która jest analizowana w laboratorium. Ten test ocenia poziom aktywnych jonów magnezu w organizmie, które odgrywają kluczową rolę w wielu procesach biochemicznych.
Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.