W Polsce powstaje, nowy, tańszy lek na stwardnienie rozsiane

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Polscy naukowcy pracują nad nowym, tańszym od obecnego na rynku, lekiem na stwardnienie rozsiane zawierający kladrybinę. 
Dzięki polskim naukowcom powstanie tańszy lek na stwardnienie rozsiane
Dzięki polskim naukowcom powstanie tańszy lek na stwardnienie rozsiane
/
Shutterstock

Badania nad lekiem trwają w Instytucie Chemii Przemysłowej w Warszawie.  Na rynku dostępny jest jeden lek na stwardnienie rozsiane (SM), zawierający kladrybinę. Stosuje się go w terapii rzutowej postaci stwardnienia rozsianego o dużej aktywności. 

Brak konkurencji na rynku

Producentem leku jest firma zagraniczna i jest on objęty ochroną patentową. Brak konkurencji powoduje, że cena leku jest bardzo wysoka (nawet kilka tysięcy złotych za jedną tabletkę), co istotnie ogranicza jego dostępność dla pacjentów.

"My chcemy stworzyć nowy lek oparty na kladrybinie, który będzie tańszy i przez to łatwiej dostępny dla chorych - powiedział dyrektor Departamentu Produktów Farmaceutycznych Łukasiewicz w IChP, Wojciech Maszewski,

Instytut Chemii Przemysłowej (Łukasiewicz – IChP) podpisał z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) umowę rozpoczynającą projekt "Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania produktu leczniczego stosowanego w leczeniu stwardnienia rozsianego". Przedsięwzięcie o wartości 38,8 mln zł dofinansowane zostanie środkami podchodzącymi z funduszy Unii Europejskiej w wysokości 20,4 mln zł.

Innowacyjny projekt

Wojciech Maszewski podkreślił, że Łukasiewicz  Instytut Chemii Przemysłowej jest obecnie jedynym w Polsce wytwórcą substancji czynnej - kladrybiny. "Wytwarzamy ją dzięki własnej technologii, a na bazie tej kladrybiny produkujemy również lek stosowany w hematoonkologii, w leczeniu białaczki włochatokomórkowej" – przypomniał Maszewski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lek, który powstaje w laboratoriach IChP jest tworzony od podstaw - od syntezy substancji czynnej, przez opracowanie technologii wytwarzania leku. Prowadzony jest cały proces skalowania aż do otrzymania produktu gotowego do sprzedaży w aptekach. "Tym samym przełamiemy obecny monopol rynkowy odpowiedzialny za tak wysokie koszty leczenia” – stwierdziła inż. Ewa Śmigiera, dyrektor Łukasiewicz - IChP. 

Co to jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane (SM) jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Jej bezpośrednia przyczyna wciąż nie jest znana, ale powszechnie przyjmuje się jej autoimmunologiczne podłoże. Polega na wieloogniskowym uszkodzeniu mózgu i rdzenia kręgowego. Aktywność choroby i tempo narastania niesprawności są różne u poszczególnych pacjentów, jednak ich stan neurologiczny systematycznie się pogarsza.

Rozwój medycyny oraz zwiększony dostęp do leczenia sprawiły, że postęp choroby może być znacznie spowolniony, a pacjenci mogą prowadzić niemal w pełni normalne i aktywne życie. (PAP)

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.