Idealna, smakowita i zdrowa zupa na każdą okazję. Dhal z soczewicy zachwyca

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dhal pochodzi z Indii, ale zadomowił się już u nas na dobre. To gęsta zupa z czerwonej soczewicy. Bywa też nazywana soczewicowym gulaszem. Jest odżywcza, rozgrzewająca, ma dużo błonnika i roślinnego białka. Dzięki temu doskonale sprawdzi się w zdrowej diecie.
Dhal z czerwonej soczewicy rozgrzewa ciało i duszę
Dhal z czerwonej soczewicy rozgrzewa ciało i duszę
Shutterstock

Dhal można zjeść z ryżem, chlebkami naan albo z pajdą chleba na zakwasie. Świetnie też smakuje sam, bez żadnych dodatków. Idealnie sprawdza się w chłodne dni jako danie obiadowe lub ciepła kolacja. Choć są też tacy, którzy dahl zajadają na śniadanie.

Dhal to pyszny, wartościowy i zdrowy posiłek, idealny dla wegan czy wegetarian. Zasmakuje też mięsożercom. Podajemy przepis na masur dal, czyli dhal z czerwonej soczewicy. Rozgrzewa ciało i duszę.

Właściwości czerwonej soczewicy

Czerwona soczewica nieugotowana zawiera 341 kcal w 100 g, a ugotowana - jedynie 116 kcal. Soczewica czerwona to doskonały produkt dla diabetyków z uwagi na niski indeks glikemiczny. Dodatkowo jest bardziej lekkostrawna, niż pozostałe odmiany, a wszelkie jej właściwości są łatwo przyswajalne dla naszego organizmu. Soczewica stanowi prawdziwe bogactwo witamin, zwłaszcza tych z grupy B, czyli B1, B2, PP, B5, B6 oraz B9. Obok nich roślina dostarcza także witaminy K i minerałów, takich jak magnez, żelazo, cynk, potas, mangan i miedź. W 100 g ugotowanej czerwonej soczewicy jest 9,02 gramów białka.

Przepis na dahl z czerwonej soczewicy

Składniki

500 g czerwonej soczewicy (2,5 szklanki)
1czerwona papryka
1 czerwona cebula
2 ząbki czosnku
gałązka selera naciowego
puszka krojonych pomidorów
pół centymetra imbiru
puszka mleczka kokosowego
750 ml bulionu jarzynowego lub osolonej wody
2 łyżki oleju do smażenia
sól, pieprz
przyprawy: po 1 łyżeczce kurkumy, słodkiej papryki, kminu rzymskiego, szczypta chili. Można też wziąć cztery łyżeczki gotowej przyprawy curry.

Przygotowanie

Warzywa myjemy, kroimy w kostkę. W głębokim rondlu podsmażamy je na oleju. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i starty na tarce imbir. Dodajemy przyprawy i chwilę podgrzewamy. Soczewicę płuczemy na sicie pod zimną wodą. Dodajemy do rondla z warzywami i zalewamy bulionem lub wodą. Gotujemy pod przykryciem na małym ogniu ok. 20 minut. Potem dodajemy pomidory i mleczko kokosowe. Gotujemy jeszcze chwilę. Przed podaniem można posypać posiekaną, świeżą kolendrą lub zieloną pietruszką.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.