Ta zupa nie ma sobie równych. Wspomaga spalanie tłuszczu i podkręca metabolizm. Koniecznie wypróbuj ten przepis

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Zupa kapuściana to znana, smaczna potrawa, która doskonale sprawdzi się jako element diety. Zawiera wiele cennych dla zdrowia składników.  A do tego wspomaga spalanie tłuszczu i proces odchudzania. Jakie właściwości ma zupa z kapusty? Jak ją przygotować? Podpowiadamy.

zupa z kapusty kapuściana kapuśniak Sauerkraut,Soup,With,Potatoes,,Carrots,And,Bacon.,Soup,With,Cabbage
Zupa kapuściana wspomaga proces odchudzania oraz jest źródłem witamin i minerałów kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Shutterstock

Zupa kapuściana: jakie są jej właściwości

Zupa kapuściana to jedno z tych dań, które łączą w sobie prostotę przygotowania, korzystne dla zdrowia właściwości oraz wspiera proces odchudzania. Zupa jest smaczna, zdrowa a przy tym niskokaloryczna. Wspiera metabolizm oraz wspomaga redukcję wagi.

Pierwszym kluczowym elementem zupy kapuścianej jest błonnik. Kapusta, będąca jej podstawowym składnikiem, działa niczym miotełka oczyszczająca układ pokarmowy ze zbędnych związków. Reguluje pracę jelit, zapobiega zaparciom i wspiera procesy detoksykacji organizmu. Dodatkowo błonnik sprawia, że danie jest niezwykle sycące. A to z kolei pomaga zredukować podjadanie między posiłkami.

Poza tym zupa kapuściana jest niskokaloryczna. Nawet spożywając większe porcje, nie trzeba obawiać się przekroczenia dziennego bilansu kalorycznego. Z tego powodu zupa na bazie kapusty może stanowić doskonały element diety redukcyjnej, bowiem zapewnia jednocześnie energię i wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Jak zupa kapuściana wspiera odchudzanie i metabolizm

Zupa kapuściana wspomaga proces odchudzania wielopłaszczyznowo. Przede wszystkim zawiera składniki o właściwościach moczopędnych, takich jak seler naciowy czy papryka. Pomagają one w redukcji nadmiaru wody z organizmu. Dzięki temu można zauważyć szybsze efekty, w postaci mniejszej opuchlizny czy też redukcji obwodów ciała.

Poza tym zupa kapuściana jest źródłem witamin i minerałów kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witamina C, która jest obecna w kapuście i papryce, wspiera układ odpornościowy oraz przyczynia się do poprawy kondycji skóry. Z kolei potas, który znajduje w selerze, wspomaga regulację gospodarki wodno-elektrolitowej – a jest to szczególnie ważne podczas redukcji wagi.

Kolejnym atutem zupy kapuścianej jest pozytywny wpływ na metabolizm. Dzięki składnikom takim jak czosnek czy chili, danie to może delikatnie podkręcać procesy metaboliczne. Regularne spożywanie zupy w połączeniu z aktywnością fizyczną może więc znacząco przyspieszyć proces redukcji masy ciała.

Zupa kapuściana: składniki i przygotowanie

Jak przygotować zupę kapuścianą? Przepis jest prosty w wykonaniu. Jak podaje portal Medonet, do przygotowania zupy kapuścianej potrzebne są następujące składniki:

  • 8 filiżanek wody

  • 1 średnia główka kapusty, przepołowiona i pokrojona w plasterki

  • 2 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia

  • 1 średnia cebula, posiekana

  • 2 średnie marchewki pokrojone w drobną kostkę

  • 2 łodygi selera naciowego, posiekane

  • 1 średnia czerwona papryka, pokrojona na drobno

  • 2 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę

  •  0,5 łyżeczki mielonego pieprzu

  •  ¼ łyżeczki soli

  • 1 duży pomidor, pokrojony.

Przygotowanie. Czosnek oraz cebulę pokroić a następnie zeszklić na podgrzanej na patelni oliwie. Dodać pozostałe warzywa i podsmażyć przez chwilę. Gdy tylko zmiękną, przełożyć je do garnka i zalać wodą. Całość gotować przez około 20-30 minut. Zupę kapuścianą można doprawić do smaku solą i pieprzem. Można również dodać do niej ulubione przyprawy.

Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.