
Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany, dzięki którym kobiety mogą za darmo skorzystać z nowoczesnych badań diagnostycznych. Mowa o testach HPV i cytologii płynnej. Do niedawna wysoka cena tych badań sprawiała, że ich dostępność była ograniczona. Teraz stały się ważnym narzędziem w walce z rakiem, który zwiększy szanse na wczesną diagnozę, a co za tym idzie - skuteczne leczenie.
Nowoczesne badania za darmo
Od 26 marca 2025 roku kobiety w wieku 25–64 lat mogą skorzystać z nowoczesnych badań profilaktycznych finansowanych przez NFZ. Dzięki refundacji, mogą skorzystać z dwóch ważnych badań – testu HPV HR oraz cytologii na podłożu płynnym (LBC).
Testy wykrywające wirusa HPV i zmiany nowotworowe były w Polsce dostępne głównie w prywatnych placówkach. Wielu kobiet nie było stać na opłacenie badań. To sprawiało, że rezygnowały z badań, które mogłyby uratować im życie.
Specjaliści o refundację testów apelowali od lat. To właśnie wczesne wykrycie wirusa HPV, jak argumentowali, pozwala skuteczniej walczyć z rakiem szyjki macicy. Resort zdrowia postanowił wprowadzić rewolucyjne zmiany. Jest to duży krok w stronę skuteczniejszej walki z rakiem szyjki macicy, który – jak pokazują statystyki - jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet.
Rak szyjki macicy – "cichy zabójca"
Rak szyjki macicy to jeden z tych nowotworów, który przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, dlatego często nazywany jest "cichym zabójcą". Atakuje szyjkę macicy – dolną część tego narządu, łączącą macicę z pochwą. Choć może brzmieć groźnie, to w rzeczywistości przy odpowiedniej profilaktyce i wczesnym wykryciu jest jednym z najlepiej rokujących nowotworów kobiecych.
Główną przyczyną raka szyjki macicy jest przewlekłe zakażenie wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), który przenosi się głównie drogą płciową. Zakażenie HPV jest powszechne i w większości przypadków nie prowadzi do rozwoju nowotworu, ponieważ organizm sam zwalcza wirusa. Jednak w niektórych przypadkach wirus utrzymuje się przez długi czas i może powodować zmiany nowotworowe.
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, ważne są regularne badania cytologiczne oraz testy na obecność wirusa HPV. Duże znaczenie ma także szczepienie przeciwko HPV, które jest najbardziej skuteczne, gdy zostanie podane przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, ale może być przydatne również w późniejszym wieku.
Objawy raka szyjki macicy
Choć, jak już wspomnieliśmy, w początkowych stadiach nowotwór może nie dawać żadnych objawów, w późniejszym stadium mogą pojawić się objawy takie jak krwawienia międzymiesiączkowe, krwawienia po stosunku, ból w podbrzuszu, ból podczas stosunku lub nieprawidłowe upławy. Wystąpienie takich objawów powinno skłonić do wizyty u lekarza ginekologa.