Pieniądze z ZUS na opiekę nad rodzicem. Co zrobić, by je otrzymać?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Opieka nad chorym rodzicem często jest nie lada wyzwaniem nie tylko jeśli chodzi o kwestie organizacyjne, ale także finansowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje wsparcie finansowe dla osób sprawujących opiekę nad członkiem rodziny, które nie mogą w tym czasie pracować. Co to jest zasiłek opiekuńczy i ile wynosi? Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy nad osobą starszą?
seniorka senior osoba starsza
Pieniądze z ZUS na opiekę nad rodzicem. Co zrobić, by je otrzymać?
shutterstock

Komu i kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Gdy istnieje konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik, który nie może w tym czasie pracować, ma możliwość otrzymania rekompensaty finansowej za ten czas jako zasiłek opiekuńczy.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, gdy konieczne jest osobiste sprawowanie opieki nad chorym członkiem rodziny. Członkiem rodziny jest w tym przypadku: małżonek, rodzice, rodzic dziecka, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci powyżej 14 lat - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.

Zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny przysługuje łącznie na okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. W przypadku gdy opieka sprawowana jest nad chorym rodzicem lub dzieckiem powyżej 14 lat zasiłek opiekuńczy wypłacany jest maksymalnie przez okres 14 dni w roku kalendarzowym.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?

Miesięczna kwota zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Co zrobić, by otrzymać zasiłek opiekuńczy?

By móc skorzystać z zasiłku, ubiegający się o niego pracownik musi dostarczyć pracodawcy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. W dokumencie powinno być uwzględnione, kto jest opiekunem dla chorego;

- wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Chodzi o wniosek Z-15B. ZUS udostępnia go na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Zasiłek opiekuńczy. Kiedy jeszcze przysługuje?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu także w przypadku gdy konieczne jest osobiste sprawowanie opieki nad:

  • dzieckiem w wieku do 8 roku życia w przypadku:

- nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, lub dziennego opiekuna, sprawującego opiekę nad dzieckiem;

- porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki nad dzieckiem,

- pobytu małżonka ubezpieczonego, lub rodzica dziecka stale opiekującego się dzieckiem, w szpitalu albo w innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenie zdrowotne,

  • chorym dzieckiem w wieku do 14 lat,
  • chorym dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat,
  • dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenie, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat, w przypadku:

- porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki nad dzieckiem,

- pobytu małżonka ubezpieczonego, lub rodzica dziecka stale opiekującego się dzieckiem, w szpitalu albo w innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenie zdrowotne.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link