Pobyt w sanatorium będzie droższy? Resort zdrowia rozważa waloryzację opłat

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ministerstwo Zdrowia planuje podnieść opłaty za pobyt w sanatorium. Sanatoria od pewnego czasu apelują o zwiększenie stawek odpłatności dla pacjentów przebywających w uzdrowiskach w ramach NFZ. Jak poinformował Fakt, ceny mogą wzrosnąć o 25 procent.
sanatorium
Pobyt w sanatorium będzie droższy? Resort zdrowia rozważa waloryzację opłat
Shutterstock

Kuracjusze przebywający w sanatoriach na NFZ pokrywają koszty wyżywienia i noclegu podczas gdy zabiegi opłacane są przez państwo. Opłata ponoszona przez kuracjusza zależy od takich czynników jak sezon oraz standard pokoju. W sezonie od października do końca kwietnia ceny są niższe, wyższe obowiązują od maja do września. Najtańsze z kolei są pokoje wieloosobowe bez łazienki, a najdroższe - w pokojach jednoosobowych z pełnym węzłem sanitarnym.

Ministerstwo ma prawo do waloryzacji opłat

Resort zdrowia ma prawo do waloryzacji opłat w przypadku gdy inflacja przekroczy 5 procent. Ostatnia podwyżka miała miejsce w 2022 roku. Choć w latach późniejszych – 2023 i 2024 – mieliśmy do czynienia z wysoką inflacją, resort nie podniósł stawek. Miało to związek z sytuacją finansową seniorów. Teraz coraz częściej mówi się o podniesieniu opłat. Ministerstwo zdrowia nie podjęło jednak jeszcze decyzji ws. przeprowadzenia waloryzacji odpłatności.

Podwyżki opłat chcą sanatoria

Jak zauważa Fakt, Unia Uzdrowisk Polskich od miesięcy apeluje o podwyżki opłat sanatoryjnych. Wśród argumentów jest ten mówiący o rosnących kosztach prowadzenia działalności uzdrowiskowej oraz potrzebie podnoszenia standardu usług dla pacjentów.

Według wyliczeń Unii, waloryzacja inflacyjna powinna wynieść 5,8 procent. Organizacja podaje w tym kontekście takie argumenty jak wzrost kosztów wynagrodzeń minimalnych, a także wzrost cen paliwa, energii, żywności i podatków.

Ile wyniosą podwyżki za sanatorium w 2025 roku?

Gdyby ministerstwo zdrowia podniosło opłaty o wskaźnik inflacji, największy wzrost odczuliby kuracjusze wybierający najdroższy pokój – jednoosobowy z pełnym węzłem sanitarnym. Przy 21-dniowym turnusie dopłata wyniosłaby wówczas niecałe 200 złotych. W przypadku pokoju wieloosobowego byłoby to ok. 70 zł przy 21-dniowym turnusie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pobyt w sanatorium - szansa na powrót do zdrowia

Pobyt w sanatorium to dla wielu osób jedyna okazja na rehabilitację i terapię w miejscowości uzdrowiskowej, w której istnieje dostęp do naturalnych zasobów, takich jak wody mineralne, borowiny czy korzystny mikroklimat.

Sanatoria specjalizują się w leczeniu różnych schorzeń. Istnieją m.in. sanatoria kardiologiczne – dla pacjentów po zawałach i z chorobami serca, pulmonologiczne – dla osób z astmą i chorobami płuc, a także reumatologiczne pomagające w schorzeniach stawów, neurologiczne – dla pacjentów po udarach czy z chorobami nerwów. Oferują one różne formy terapii, np.: kąpiele solankowe, siarkowe i borowinowe, masaże lecznicze, fizykoterapię (elektroterapia, ultradźwięki), hydroterapię i kinezyterapię, czyli ćwiczenia ruchowe.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link