Pobyt w sanatorium będzie droższy? Resort zdrowia rozważa waloryzację opłat

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ministerstwo Zdrowia planuje podnieść opłaty za pobyt w sanatorium. Sanatoria od pewnego czasu apelują o zwiększenie stawek odpłatności dla pacjentów przebywających w uzdrowiskach w ramach NFZ. Jak poinformował Fakt, ceny mogą wzrosnąć o 25 procent.
sanatorium
Pobyt w sanatorium będzie droższy? Resort zdrowia rozważa waloryzację opłat
Shutterstock

Kuracjusze przebywający w sanatoriach na NFZ pokrywają koszty wyżywienia i noclegu podczas gdy zabiegi opłacane są przez państwo. Opłata ponoszona przez kuracjusza zależy od takich czynników jak sezon oraz standard pokoju. W sezonie od października do końca kwietnia ceny są niższe, wyższe obowiązują od maja do września. Najtańsze z kolei są pokoje wieloosobowe bez łazienki, a najdroższe - w pokojach jednoosobowych z pełnym węzłem sanitarnym.

Ministerstwo ma prawo do waloryzacji opłat

Resort zdrowia ma prawo do waloryzacji opłat w przypadku gdy inflacja przekroczy 5 procent. Ostatnia podwyżka miała miejsce w 2022 roku. Choć w latach późniejszych – 2023 i 2024 – mieliśmy do czynienia z wysoką inflacją, resort nie podniósł stawek. Miało to związek z sytuacją finansową seniorów. Teraz coraz częściej mówi się o podniesieniu opłat. Ministerstwo zdrowia nie podjęło jednak jeszcze decyzji ws. przeprowadzenia waloryzacji odpłatności.

Podwyżki opłat chcą sanatoria

Jak zauważa Fakt, Unia Uzdrowisk Polskich od miesięcy apeluje o podwyżki opłat sanatoryjnych. Wśród argumentów jest ten mówiący o rosnących kosztach prowadzenia działalności uzdrowiskowej oraz potrzebie podnoszenia standardu usług dla pacjentów.

Według wyliczeń Unii, waloryzacja inflacyjna powinna wynieść 5,8 procent. Organizacja podaje w tym kontekście takie argumenty jak wzrost kosztów wynagrodzeń minimalnych, a także wzrost cen paliwa, energii, żywności i podatków.

Ile wyniosą podwyżki za sanatorium w 2025 roku?

Gdyby ministerstwo zdrowia podniosło opłaty o wskaźnik inflacji, największy wzrost odczuliby kuracjusze wybierający najdroższy pokój – jednoosobowy z pełnym węzłem sanitarnym. Przy 21-dniowym turnusie dopłata wyniosłaby wówczas niecałe 200 złotych. W przypadku pokoju wieloosobowego byłoby to ok. 70 zł przy 21-dniowym turnusie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pobyt w sanatorium - szansa na powrót do zdrowia

Pobyt w sanatorium to dla wielu osób jedyna okazja na rehabilitację i terapię w miejscowości uzdrowiskowej, w której istnieje dostęp do naturalnych zasobów, takich jak wody mineralne, borowiny czy korzystny mikroklimat.

Sanatoria specjalizują się w leczeniu różnych schorzeń. Istnieją m.in. sanatoria kardiologiczne – dla pacjentów po zawałach i z chorobami serca, pulmonologiczne – dla osób z astmą i chorobami płuc, a także reumatologiczne pomagające w schorzeniach stawów, neurologiczne – dla pacjentów po udarach czy z chorobami nerwów. Oferują one różne formy terapii, np.: kąpiele solankowe, siarkowe i borowinowe, masaże lecznicze, fizykoterapię (elektroterapia, ultradźwięki), hydroterapię i kinezyterapię, czyli ćwiczenia ruchowe.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link