Transport medyczny z ferii zimowych słono kosztuje. Ile tysięcy euro trzeba zapłacić?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ferie zimowe to czas, gdy częściej ulegamy urazom i wypadkom niż w wakacje. Szusowanie na nartach lub snowboardzie, jazda na łyżwach i spacery po górach nie zawsze kończą się dla nas szczęśliwie. Gdy urazu doznamy za granicą, koszty hospitalizacji i transportu medycznego są gigantyczne. Ile tysięcy euro trzeba zapłacić za transport i medyczną pomoc, gdy nie mamy ubezpieczenia?
Children,And,Adults,,Happy,Family,In,Winter,Clothing,At,Ski
Transport medyczny to naprawdę ogromny wydatek. Ile kosztuje?
shutterstock

Jak wynika ze statystyk częściej ulegamy wypadkom i urazom podczas zimowego wypoczynku, niż w letnie, wakacyjne miesiące. Zimą zdecydowanie łatwiej o kontuzję, bo sporty zimowe niosą ze sobą znacznie większe ryzyko potencjalnych upadków, złamań, kontuzji czy innych wypadków.

Ferie zimowe Polacy coraz częściej spędzają za granicą

Polacy coraz częściej na miejsce zimowego wypoczynku wybierają kurorty za granicą. Może zdarzyć się, że na skutek wypadków i urazów konieczna będzie hospitalizacja w miejscu wypadku, transport medyczny z innego kraju do Polski, a następnie długa rehabilitacja.

Przykład z tego sezonu zimowego to mój klient, który wyjechał na narty w góry. Jest doskonałym narciarzem i on nie popełnił żadnego błędu, ale miał tego pecha, że to inny niedoświadczony narciarz wjechał w niego z impetem. Skończyło się na złamaniu nogi w dwóch miejscach, unieruchomieniu nogi i poważnych komplikacjach zdrowotnych. Szczęście, że mężczyzna jest ubezpieczony, a do wypadku doszło w Polsce – mówi ekspert ubezpieczeniowy Paweł Skotnicki.

Transport medyczny za granicą. Ile trzeba zapłacić?

Jak wynika z analiz i danych zebranych przez ekspertów największym kosztem jest transport medyczny, ale również akcja poszukiwawcza, jeśli zdarzy się, że z poszkodowanym nie ma kontaktu, bo zaginął podczas np. górskiej wyprawy. Jak podaje Paweł Skotnicki koszt takich działań to kilkaset tysięcy euro.

Gdy pomoc przestaje być doraźna, a zaczyna być długotrwała to transport medyczny jest wręcz koniecznością, bo zagraniczne szpitale nie chcą zajmować się pacjentem, który może już leczyć się w kraju. Pacjent ze złamanymi kończynami musi być transportowany w odpowiednich warunkach. To naprawdę jest koszt, który może okazać się bez ubezpieczenia nie do udźwignięcia – wyjaśnia Skotnicki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Transport medyczny z najpopularniejszych zagranicznych kurortów narciarskich znajdujących się m.in. we Włoszech, Francji, Austrii czy Szwajcarii może kosztować nawet 100 tys. euro.

Ubezpieczenie na ferie zimowe. Jaką klauzulę powinny zawierać?

Eksperci ubezpieczeniowi radzą, by przed wyjazdem wykupić odpowiednie dla nas ubezpieczenie. Co powinno się w nim znaleźć? Co warto sprawdzić podpisując umowę?

Zawsze podczas ubezpieczenia na ferie zimowe należy sprawdzić czy obejmuje ono klauzulę sportów zimowych i sportów ekstremalnych. To bardzo ważne jeżeli jedziemy zjeżdżać na nartach albo jeżeli nasz wyjazd obejmuje jakiekolwiek aktywności sportowe związane z sezonem zimowym – radzi Paweł Skotnicki.

Eksperci przyznają, że ubezpieczenia na wypadek wypadków zimowych cieszą się większym zainteresowaniem niż te dedykowane wypoczynkowi letniemu. Oznacza to, że mamy coraz większą świadomość, jakie ryzyko podejmujemy wyruszając w góry. Skotnicki dodaje, że osoby wypoczywające w kraju decydują się na ubezpieczenie rzadziej niż te, które planują wyjazdy zagraniczne.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.