Coraz więcej osób choruje na depresje. Wielu z nich przysługuje comiesięczny zasiłek

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Depresja to coraz poważniejszy problem zdrowotny i społeczny. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Na jakie świadczenia mogą liczyć chorzy. Okazuje się, że części z nich może się ubiegać o comiesięczny zasiłek.
Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny
Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny
shutterstock

Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób - informował NFZ w 2023 r. Pacjentom z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym dotyczącym depresji przysługują świadczeni.

Depresja to poważna choroba

Jak podkreślają specjaliści, depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju. To choroba, która znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca, czy relacje z innymi ludźmi. Jest źródłem cierpienia dla osób jej doświadczających. Może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku czy płci, dlatego warto wiedzieć jak ją rozpoznać i jak jej zapobiegać.

Czy chory na depresję do stanie zasiłek?

Osoby cierpiące na depresję, w niektórych przypadkach, mogą ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny. Jest to świadczenie pieniężne, które ma na celu pomóc w pokryciu kosztów związanych z opieką i wsparciem. Kwota świadczenia w 2025 r. wynosi 215,84 zł miesięcznie. Nie jest ono opodatkowane.

Do uzyskania świadczenia konieczne jest: orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności; orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeśli depresja została stwierdzona przed ukończeniem 21. roku życia. Chorzy mogą dostać takie świadczenie, jeśli choroba powoduje trwałe ograniczenie zdolności do wykonywania codziennych czynności, wymaga stałej opieki lub nadzoru.

Czy można leczyć depresję na NFZ?

Leczenie psychiatryczne w całości jest finansowane przez NFZ. Psychoterapia na NFZ wymaga skierowania od lekarza pierwszego kontaktu lub od psychiatry. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego zdarza się, że lista oczekujących bywa długa. Czas oczekiwania na psychoterapię waha się od kilku miesięcy aż do dwóch lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie szukać pomocy w przypadku depresji?

Pomoc znajdziesz w:

  • poradniach zdrowia psychicznego.
  • szpitalach lub oddziałach psychiatrycznych.
  • ośrodkach interwencji kryzysowej.
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link