Spis treści
Dane, którymi dysponuje NFZ są porażające. Wynika z nich, że ok. 40 procent Polaków w wieku 65-74 lat nie ma w ogóle zębów. Wciąż najczęściej korzystamy z wizyt u stomatologa dopiero wtedy, kiedy ząb jest uszkodzony albo mamy do czynienia z zaawansowaną próchnicą. Efekt jest taki, że zamiast zapobiegać utracie zębów odpowiednio wcześniej, po prostu je tracimy i potrzebujemy protez.
Leczenie protetyczne. Jak skorzystać za darmo?
Na leczenie protetyczne nie trzeba skierowania a sama proteza przysługuje każdej osobie, która ma prawo do świadczeń zdrowotnych. Na takie leczenie można zgłosić się do gabinetów, które mają podpisaną umowę z NFZ a to oznacza, że mają opłacone swoje usługi w ramach kontraktu. Kto może otrzymać ją za darmo? Obecnie prywatnie proteza kosztuje od 1 tys. zł do nawet 6 tys. zł.
Komu przysługuje darmowe leczenie protetyczne?
Za darmo z usług protetyka i leczenia mogą skorzystać te osoby, które straciły wszystkie zęby i te, które w jednym łuku zębowym nie mają co najmniej pięciu zębów. To oznacza, że z leczenia protetycznego na NFZ mogą korzystać te osoby, którym zaawansowany brak uzębienia pogarsza jakość życia.
Tak wyglądają warunki refundacji leczenia protetycznego
uzupełnienie braków zębowych przy pomocy ruchomej protezy częściowej - jeden raz na 5 lat w przypadku braku 5 zębów i powyżej w łuku zębowym
zaopatrzenie bezzębnej szczęki protezą całkowitą w szczęce lub żuchwie łącznie z pobraniem wycisku - jeden raz na 5 lat
odtworzenie funkcji żucia przez naprawę protez ruchomych w większym zakresie z wyciskiem - jeden raz na 2 lata
całkowite podścielenie protezy w sposób pośredni - raz na 2 lata
Zmiany dotyczące protez na NFZ od stycznia 2025
W ramach leczenia na NFZ Polacy mogli liczyć wyłącznie na akrylowe protezy ruchome. Sytuacja miała ulec zmianie od 3 stycznia 2025 r.. Wtedy to NFZ miał zacząć finansować protezę ruchomą osadzoną na filarach (typu overdenture) a więc mocowaną na zatrzaskach w przeleczonych endodontycznie korzeniach zębów.
Paweł Barucha, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej oraz przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL wyjaśnia, że refundowane będą protezy "o charakterze overdenture". To zwykła proteza, przy której ewentualnie zostawiane są korzenie zębów, ale nie posiadają one zatrzasków. Jednym słowem to zwykła proteza akrylowa bez innych ulepszeń. Jedyna różnica to ta, że korzenie zębów nie są usuwane, jeśli nie wymaga tego zdrowie pacjenta.
Jak podaje infodent24.pl proteza "o charakterze overdenture" nie będzie się trzymać na pozostawionych korzeniach zębów. Korzenie będą jedynie przenosiły część ciężaru i nacisku protezy akrylowej.
Darmowa proteza na NFZ. Dla kogo jeszcze ma być dostępna?
Taka proteza akrylowa całkowita w szczęce i żuchwie przysługuje raz na 5 lat. To ograniczenie nie występuje w przypadku osób po operacyjnym usunięciu nowotworów w obrębie twarzoczaszki.
Być może w przyszłości wzmacniana proteza zębowa będzie dostępna dla kolejnej grupy pacjentów. Rada Przejrzystości przy AOTMiT uznała, że powinny to być osoby z epilepsją. Leczenie odbywałoby się w ramach świadczenia gwarantowanego, finansowanego przez NFZ.
Adresy gabinetów, w których za darmo można poddać się leczeniu protetycznemu znaleźć można w Informatorze o Terminach Leczenia NFZ.