Spis treści
15 sierpnia 2024 r. weszło w życie nowe rozporządzenie, które precyzuje kryteria dochodowe, uprawniające do świadczeń rodzinnych i specjalnego zasiłku opiekuńczego. Określiło wysokość świadczeń. Nowe regulacje zaczęły obowiązywać z dniem 1 listopada.
Jak ustalono wysokość kwoty świadczenia?
Zgodnie z nowymi przepisami, wysokość świadczenia rodzicielskiego pozostaje niezmieniona i wynosi nadal 1000 złotych netto miesięcznie. Świadczenie to jest przeznaczone dla osób sprawujących opiekę nad dzieckiem, które z uwagi na specyfikę swojej sytuacji zawodowej nie mają możliwości skorzystania z zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego. Obejmuje to między innymi osoby bezrobotne, studentów oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umowy o dzieło.
Świadczenie rodzicielskie - kto może otrzymać?
Osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem, które nie spełniają warunków do uzyskania zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego, mogą ubiegać się o świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych miesięcznie. Do grupy beneficjentów należą między innymi osoby bezrobotne, studenci oraz wykonujący pracę na podstawie umowy o dzieło. Świadczenie rodzicielskie przysługuje:
1. Rodzicom biologicznym: zarówno matce, jak i ojcu dziecka.
2. Opiekunom faktycznym: osobom, które faktycznie opiekują się dzieckiem i złożyły wniosek o przysposobienie, do czasu ukończenia przez dziecko 14. roku życia.
3. Rodzinom zastępczym: z wyłączeniem rodzin zawodowych, które opiekują się dzieckiem do 7. roku życia, a w przypadku dzieci z odroczonym obowiązkiem szkolnym – do 10. roku życia.
4. Rodzicom adopcyjnym: osobom, które przysposobiły dziecko, do czasu ukończenia przez dziecko 14. roku życia.
5.Ojciec dziecka może nabyć prawo do świadczenia rodzicielskiego w następujących sytuacjach: gdy matka dziecka zdecyduje się na skrócenie okresu pobierania tego świadczenia po wykorzystaniu go przez minimum 14 tygodni od dnia porodu; w razie śmierci matki; oraz w przypadku, gdy matka porzuci dziecko.
Jak długo można otrzymywać świadczenie rodzicielskie?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, świadczenie rodzicielskie przysługuje na okres:
- 52 tygodnie w przypadku urodzenia, przysposobienia lub objęcia opieką jednego dziecka,
- 65 tygodni w przypadku urodzenia, przysposobienia lub objęcia opieką dwojga dzieci,
- 67 tygodni w przypadku urodzenia, przysposobienia lub objęcia opieką trojga dzieci,
- 69 tygodni w przypadku urodzenia, przysposobienia lub objęcia opieką czworga dzieci,
- 71 tygodni w przypadku urodzenia, przysposobienia lub objęcia opieką pięciorga, lub większej liczby dzieci.
Świadczenie rodzicielskie przysługuje niezależnie od wysokości dochodów rodziny. Ponadto, wypłacana kwota stanowi dochód netto, gdyż świadczenie to jest zwolnione zarówno z podatku dochodowego, jak i innych obciążeń.