Rewolucyjne zmiany w przyznawaniu skierowań do sanatoriów. Więcej osób wyjedzie na turnus

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
To dobre wiadomości dla tych, którzy potrzebują leczenia sanatoryjnego. Więcej osób będzie mogło skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji w uzdrowiskach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma na to w br. więcej pieniędzy. Kto może pojechać na taki turnus?
Pobyt w uzdrowisku ma pomóc osiągnąć sprawność i wrócić do pracy
Pobyt w uzdrowisku ma pomóc osiągnąć sprawność i wrócić do pracy
Shutterstock

Chodzi o tzw. prewencję rentową. To specjalne turnusy przeznaczone dla osób pracujących, które mają problemy ze zdrowiem i często korzystają ze zwolnień lekarskich. Pobyt w uzdrowisku, odpowiednie zabiegi pod okiem specjalistów, mają pomóc takiej osobie osiągnąć sprawność i wrócić do pracy.

Więcej pieniędzy na prewencję rentową

W zeszłym roku na prewencję rentową w ramach ZUS zaplanowano 321 mln zł, w tym kwota ma wzrosnąć do prawie 415 mln zł. To dlatego, że ZUS planuje rozszerzyć rehabilitację o nowe profile.

Nowe schorzenia na liście

Od 1 lutego będzie możliwa realizacja wczesnej rehabilitacji powypadkowej. Natomiast od 1 kwietnia ruszy rehabilitacja osób ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego, zarówno w systemie stacjonarnym, jak i ambulatoryjnym - poinformował ZUS.

Krótki czas oczekiwania i dłuższy pobyt

Tego typu z ZUS trwają 24 dni, zatem dłużej niż pobyt finansowany przez NFZ. Istotne jest także to, że pacjenci nie płacą za leczenie i za pobyt. Jest jeszcze jeden plus – do sanatorium można wyjechać w bardzo krótkim czasie od wystawienia skierowania. To zaledwie kilka tygodni. To o wiele szybciej niż do uzdrowiska na NFZ, gdzie czas oczekiwania to 6-9 miesięcy.

ZUS pokrywa całość kosztów leczenia, łącznie z zakwaterowaniem, wyżywieniem oraz zwrotem kosztów dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej do i z ośrodka rehabilitacyjnego. Na czas rehabilitacji nie trzeba brać urlopu, lekarz wypisze zwolnienie lekarskie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie dla emerytów

Z prewencji rentowej mogą skorzystać tylko pracujący, bo jej celem jest powrót do aktywności zawodowej. Emeryci, jeżeli dodatkowo nie pracują zawodowo, czyli nie są ubezpieczeni w ZUS, nie mogą być kierowani na taki program rehabilitacji leczniczej.

Schorzenia, które uprawniają do takiego leczenia

ZUS kieruje na rehabilitację w systemie stacjonarnym lub ambulatoryjnym. System stacjonarny obejmuje pobyt całodobowy w ośrodku rehabilitacyjnym w przypadku schorzeń: narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, psychosomatycznych, narządu głosu oraz onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego. Na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, czyli codzienne wizyty w wyznaczonych godzinach, można otrzymać skierowanie w przypadku schorzeń narządu ruchu oraz układu krążenia.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link