Noworoczne postanowienia a zdrowie. Jak je realizowaliśmy, co postanawiamy

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Nowy rok, nowe postanowienia. Także te finansowe. Wśród 53 proc. badanych, którzy w 2024 roku osiągnęło swoje cele finansowe, 25 proc. zrealizowało je w pełni, a 28 proc. częściowo - wynika z badania na zlecenie BIG InfoMonitor. Czy wśród tych celów były te, dotyczące zdrowia. A jak wyglądają finansowe postanowienia na 2025 r.? 
Czy w finansowych, noworocznych postanowieniach bierzemy pod uwagę zdrowie?
Czy w finansowych, noworocznych postanowieniach bierzemy pod uwagę zdrowie?
ShutterStock

Autorzy badania zauważyli też, że 35 proc. respondentów nie ustaliło żadnych konkretnych planów, a 12 proc. nie udało się ich zrealizować.

Wydamy więcej na zdrowie i podniesienie kondycji

 "Plany Polaków na 2025 rok pokazują ostrożne podejście do finansów - większość zamierza ograniczyć wydatki swojego gospodarstwa domowego" - ocenili autorzy. Badani deklarowali jednak, że nie będą ciąć kosztów związanych ze zdrowiem i kondycją. Ich zwiększenie planuje 14 proc. osób.

Z czego rezygnujemy?

"Najczęściej badani wskazują na rezygnację z wydatków na elektronikę oraz rozrywkę. Jednocześnie wiele osób myśli o gromadzeniu oszczędności na większe cele, takie jak zakup nieruchomości, podróże czy inwestycje - co deklaruje 21 proc. respondentów" - zauważył BIG InfoMonitor. Podobna grupa (24 proc.) chce w 2025 r. eliminować niepotrzebne zakupy.

Poduszka finansowa

Respondenci planują też budować poduszkę finansową (31 proc.) lub pojechać na wymarzone wakacje (28 proc.). Z kolei 19 proc. priorytetowo traktuje spłacenie swoich zobowiązań, a 36 proc. nie wie na co wyda pieniądze w przyszłym roku. Według firmy może to świadczyć o "ostrożnym podejściu do planowania budżetu w obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej".

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.