Spis treści
Główny Inspektor Sanitarny wskazał, że obecnie niezbędne jest przede wszystkim zwiększenie szczepień przeciwko krztuścowi. Przeciwko temu groźnemu zakażeniu bez względu na wiek należy się szczepić co 10 lat, "ale wiele osób mimo zalecenia jeszcze tego nie zrobiło przez całe swoje życie".
Narasta fala zachorowań na krztusiec
"Mamy bardzo dużą populację osób, które nie są odporne. Fala epidemiczna narasta i nie wygląda na to, by się miała zakończyć, zakażeń może być więcej. Potrzebujemy lepszej diagnostyki tej choroby oraz to, by zaszczepić jak największą grupę. Szczepienie to powinno być bezpłatne jako działanie przeciwepidemiczne, bo nie osiągniemy masowych szczepień, na dużą skalę" - przekonywał GIS.
Dzięki szczepieniom mniej hospitalizacji
"Mamy otwartą ścieżkę do bardziej efektywnego finansowania szczepień" - tłumaczył Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Zaznaczył, że szczepienia są nadzwyczaj opłacalne, dzięki nim jest mniej hospitalizacji oraz zgonów.
"Obwieszczenie ministra zdrowia dzisiaj wystarczy, żeby móc wprowadzić nową szczepionkę zalecaną i finansowaną z budżetu państwa" - tłumaczył na spotkaniu 4 grudnia z dziennikarzami Główny Inspektor Sanitarny (GIS). Jego zdaniem takie finansowanie szczepień całkowicie zmienia dotychczasowy sposób postępowania.
"Gdybyśmy próbowali indywidualnej refundacji, musielibyśmy namówić firmę produkującą szczepionkę, żeby wystąpiła o refundację szczepienia, na przykład u kobiet w ciąży. Zupełnie odwracamy ten kierunek" - wyjaśniał. Dodał, że zakup centralny, w tym przypadku danej szczepionki, zawsze jest bardziej opłacalny i jest to tańsze rozwiązanie dla systemu ochrony zdrowia.
Szczepienia u kobiet w ciąży
Jako przykład dr Paweł Grzesiowski podał szczepienia u kobiet w ciąży. Powołał się na badania epidemiologiczne, które "wskazują, że szczepienia są u nich efektywne kosztowo i przynoszą duży efekt zdrowotny". Z tego powodu niedawno wprowadzono szczepienia przeciwko krztuścowi u kobiet w ciąży, finansowane w ramach tzw. stawki kapitacyjnej w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Trzy priorytetowe szczepionki dla seniorów
"To może stać się pewien model" - powiedział GIS. Jego zdaniem podobnie można wprowadzić szczepionki przeciwko półpaścowi dla seniorów, wirusowi RS i pneumokokom. "Te trzy priorytetowe dla seniorów szczepionki powinny być bezpłatne w ramach opieki profilaktycznej POZ" - dodał.
Seniorów często nie stać na zalecane im szczepienia. Przykładem są szczepionki przeciwko półpaścowi. Za dwie dawki takiego preparatu trzeba zapłacić 900 zł. "To jest próg dla seniorów nie do przejścia. Ulgi finansowe muszą być większe, by te szczepienia upowszechnić" - powiedział dr Grzesiowski.
Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.