Spis treści
Zwolnienie lekarskie od psychiatry
Zwolnienie lekarskie może zostać wystawione zarówno z przyczyn fizycznych jak i psychicznych niezdolności do pracy. W drugim przypadku po zwolnienie należy udać się do lekarza psychiatry. Wystawiane jest na takich samych zasadach jak inne zaświadczenia o niezdolności do pracy. Może dotyczyć także dni, które już minęły - maksymalnie 3 dni wstecz. Lekarz ma taką możliwość, jeśli badanie wykazuje, że pacjent niewątpliwie był już niezdolny do pracy w dniach poprzednich. W ciągu roku kalendarzowego można być na takim zwolnieniu do 182 dni czyli 26 tygodni (około pół roku). Po wyczerpaniu limitu istnieje możliwość przejścia na świadczenie rehabilitacyjne. Jest to więc ta sama procedura jak przy fizycznej niezdolności do pracy.
Czy pracodawca widzi, że zwolnienie lekarskie jest od psychiatry?
Zwykle pracownikom zależy na tym, aby pracodawca nie wiedział, że przebywają na L4 od lekarza psychiatry. Boją się zmiany nastawienia pracodawcy do swojej osoby i wykonywanej pracy. Zastanawiają się czy na e-ZLA widać, kto wystawia zwolnienie. Takie osoby mogą spać spokojnie. Pracodawca nie wie, od jakiego lekarza pochodzi L4. Informacje, do których ma dostęp to:
- Imię i nazwisko pracownika
- PESEL pracownika
- Adres przebywania na zwolnieniu lekarskim
- Okres, na jaki wystawiono zwolnienie
- Kod literowy (A, B, C, D, E)
Kod choroby na zwolnieniu lekarskim od psychiatry
Czy pracodawca widzi kod choroby na zwolnieniu lekarskim od psychiatry? Literowy tak. Nie widzi natomiast numeru statystycznego konkretnej choroby. Na podstawie powyższych danych nie wiadomo, kto wystawił zaświadczenie o niezdolności do pracy oraz z jakiej przyczyny. Nie podaje się do wiadomości pracodawcy danych lekarza ani kodu statystycznego choroby (konkretna jednostka chorobowa, np. j00, m54, o26, f41, g54, j06). Kod literowy B, C i D wskazuje jednak na niezdolności do pracy związane z ciążą, nadużyciem alkoholu albo gruźlicą. W przypadku L4 od psychiatry pracodawca nie widzi przyczyny niezdolności do pracy.
Ile płatne jest zwolnienie lekarskie od psychiatry?
Zwolnienie lekarskie od psychiatry stanowi usprawiedliwienie nieobecności pracownika w pracy z powodu niezdolności do pracy. To podstawa do wypłaty chorobowego. L4 od psychiatry traktowane jest tak samo jak każde inne zwolnienie. Płatne jest więc 80% podstawy wymiaru, chyba że dotyczy niezdolności do pracy w czasie ciąży lub powstałej w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Wówczas pracownica lub pracownik ma prawo do chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru (np. zwolnienie lekarskie od psychiatry w czasie ciąży.
Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest średnie wynagrodzenie z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc postania niezdolności do pracy po odliczeniu składek. Przy stałych zarobkach będzie to więc 80% wynagrodzenia za pracę.
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw z 2020, poz. 870)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim (Dziennik Ustaw z 2015, poz. 2013)