Oto wczesne objawy demencji. Co powinno zwrócić naszą uwagę?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Im szybciej zdiagnozowana choroba, tym lepiej. Dotyczy to także choroby Alzheimera. Również w tym przypadku wczesne zauważenie objawów umożliwia dłuższe życie w lepszej formie. A te mogą pojawić się kilka, a nawet kilkanaście lat przed diagnozą. Jakich objawów nie warto ignorować?
chodzenie spacer
Oto wczesne objawy demencji. Co powinno zwrócić naszą uwagę?
shutterstock

Choroba Alzheimera to neurodegeneracyjna, postępująca choroba mózgu prowadząca do stopniowego zaniku neuronów i pogorszenia zdolności umysłowych. Badania naukowców wskazują, że istnieją bardzo wczesne symptomy, które mogą świadczyć o tym, że choroba rozwinie się w przyszłości. Pisze o tym serwis Zwierciadlo.pl.

Wczesne objawy demencji

Jak wynika z badań niemieckich naukowców, jednym z nich mogą być problemy z orientacją w terenie. Choć u osób starszych jest to częsta przypadłość, w przypadku gdy pojawia się u osób młodszych – powinna wzbudzić czujność i skłonić do diagnostyki.

W tym przypadku niezwykle ważna może być także zmiana nawyków życiowych na takie, które oddalają ryzyko choroby Alzheimera. Są to m.in. zwiększenie codziennej dawki aktywności fizycznej, monitorowanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, a także rzucenie palenia i alkoholu. Ale nie tylko. Badania z 2021 roku opublikowane w "Journal of Integrative Neuroscience”, na które powołuje się Zwierciadlo.pl sugerują, że pomocne może być także ograniczenie scrollowania.

Wspomniane badania wykazały bowiem, że spędzanie powyżej 2 godzin dziennie na scrollowaniu może zmniejszać objętość istoty szarej w mózgu. To właśnie ona odpowiada niemal za każdy rodzaj naszej aktywności fizycznej i umysłowej, a jej objętość zmniejsza się wraz z wiekiem.

Kolejnym objawem, który może zwiastować rozwój demencji w przyszłości może być spowolnienie ruchów oraz osłabienie uścisku dłoni. Naukowcy z Monash University w Melbourne przedstawili swoje wyniki w artykule opublikowanym w piśmie "Alzheimer’s & Dementia”. W przeprowadzonym przez nich badaniu uczestniczyło 18 tys. zdrowych seniorów powyżej 70. roku życia, którzy byli obserwowani przez 5 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okazało się, że równoczesne zmniejszenie tempa chodzenia i siły chwytu dłoni było związane ze wzrostem ryzyka demencji aż o 79 proc, oraz z podwyższeniem prawdopodobieństwa wystąpienia pogorszenia zdolności poznawczych o 43 proc. W przypadku gdy obydwie funkcje równocześnie ulegało pogorszeniu ryzyko demencji wzrastało aż o 89 proc.

Czy można opóźnić rozwój demencji?

Opóźnienie rozwoju demencji wymaga kompleksowego podejścia, które obejmie zarówno zdrowy tryb życia, jak i aktywność umysłową oraz społeczną. Kluczowym elementem jest regularne ćwiczenie mózgu. Może to być czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek czy nauka nowych umiejętności, takich jak gra na instrumencie lub nowy język, pomagają utrzymać sprawność intelektualną. Także gry planszowe i karciane pobudzają pamięć i logiczne myślenie - co może spowolnić procesy neurodegeneracyjne.

Także aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę. Spacery, pływanie, joga czy taniec, poprawiają krążenie krwi w mózgu, co sprzyja jego regeneracji. Zarówno trening siłowy, jak i ćwiczenia aerobowe wspomagają ochronę neuronów oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia demencji.

Nie mniej istotna jest zdrowa dieta, która ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania mózgu. Dieta śródziemnomorska, bogata w warzywa, owoce, oliwę z oliwek, ryby i orzechy, dostarcza niezbędnych składników odżywczych wspierających funkcje poznawcze. Ograniczenie spożycia cukrów i tłuszczów trans pomaga zmniejszyć stany zapalne i ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, które mogą negatywnie wpływać na pracę mózgu.

Aktywność społeczna również odgrywa istotną rolę w ochronie przed demencją. Regularne kontakty z rodziną i przyjaciółmi pomagają utrzymać funkcje poznawcze na wysokim poziomie. Udział w klubach, wolontariacie czy grupach hobbystycznych dodatkowo stymuluje mózg i sprzyja zachowaniu dobrej kondycji psychicznej.

Nie można także zapominać o redukcji stresu, który ma negatywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Medytacja, joga, ćwiczenia oddechowe i inne techniki relaksacyjne mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia. Warto też unikać używek, takich jak papierosy i alkohol.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link