Świadczenie rehabilitacyjne w 2025 r. i 2026 r.

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czym jest świadczenie rehabilitacyjne? Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne? Przez ile dni można pobierać świadczenie rehabilitacyjne?
rehabilitacja, świadczenie rehabilitacyjne
Świadczenie rehabilitacyjne w 2025 i 2026 r.
Shutterstock

W przypadku wyczerpania zasiłku chorobowego oraz dalszej niezdolności do pracy, ubezpieczony może skorzystać z prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Dla przypomnienia, zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy i może być wypłacany:

  • do 182 dni albo
  • do 270 dni gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą bądź przypada w trakcie ciąży, albo
  • do 91 dni po ustaniu ubezpieczenia.

Świadczenie rehabilitacyjne: wymiar

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy. Ma ono jednak górną granicę. Można je pobierać maksymalnie przez 12 miesięcy. W przypadku, gdy ubezpieczony nie zgadza się z treścią orzeczenia, może wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS w ciągu 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia.

Świadczenie rehabilitacyjne: wysokość

Świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego wynosi 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy. Przez pozostały okres niezdolności do pracy, świadczenie rehabilitacyjne wynosi 75 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. W przypadku, gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, świadczenie rehabilitacyjne wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. W przypadku ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego, z tytułu wypadku przy pracy albo choroby zawodowej, wysokość świadczenia wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Należy jednak pamiętać o tym, że w tej wysokości przysługuje tylko w przypadku, gdy niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw zaistniałych w stanie zdrowia w związku z wcześniej stwierdzonym wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Świadczenie rehabilitacyjne: wniosek

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne najlepiej złożyć w terminie co najmniej sześciu tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego. W przypadku złożenia wniosku później, może on zostać rozpatrzony po zakończeniu pobierania zasiłku. By wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne, należy złożyć do ZUS wniosek ZNp-7. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia (formularz OL-9), a także wywiad zawodowy z miejsca pracy (formularz OL-10). Wywiad zawodowy nie jest konieczny w momencie, gdy niezdolność do pracy powstała po okresie ubezpieczenia, a także gdy składa się wniosek o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego lub prowadzi się działalność pozarolniczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link