Lekarze apelują: kleszcze są aktywne zimą. To skutek zmian klimatu

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń występujących w naszym klimacie. Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach oraz na terenach zieleni miejskiej. I, wskutek zmian klimatu, coraz częściej żerują zimą.
kleszcze
Lekarze apelują: kleszcze są aktywne także zimą. To skutek zmian klimatu
shutterstock

Kleszcze szczególnie przyciąga ciepło, ruch powietrza i zapach potu. Choć jeszcze do niedawna w zimie były rzadkością coraz częściej mówi się o tym, że wskutek zmian klimatycznych pajęczaki żerują przez cały rok przenosząc groźne choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

Kleszcze atakują także zimą

Jeszcze kilka lat temu kleszcze żerujące zimą były rzadkością. Pajęczaki podczas siarczystych mrozów zapadały w diapauzę, czyli stan uśpienia w oczekiwaniu na wyższe temperatury. Coraz wyższe odnotowywane w zimowych miesiącach, a także brak długotrwałych mrozów sprawiają, że kleszcze żerują przez cały rok. Zagrożeni są ludzie i zwierzęta.

Zdaniem dr Radomira Jaskuły z Uniwersytetu Łódzkiego, nawet niewielki wzrost temperatury może sprawić, że kleszcze pozostaną aktywne przez cały rok. "Przede wszystkim to jest kwestia temperatury, nie mamy praktycznie normalnej zimy - nie ma śniegu, nie ma niskich temperatur. W momencie kiedy nie ma przymrozków, a temperatura jest, jaka jest - można powiedzieć takie przedwiośnie - to im to zupełnie w niczym nie przeszkadza, mogą normalnie funkcjonować" – zauważa w rozmowie z TVN24.

Liczba zakażeń groźnymi chorobami odkleszczowymi rośnie

W opinii Nadleśnictwa Grotniki, przybywa osób trafiających do lekarzy z objawami boreliozy i kleszczowego zapalenie mózgu. Także lekarze weterynarii informują, że opiekunowie czworonogów zgłaszają się każdego dnia do gabinetów w celu usunięcia kleszczy.

"Wystarczył jeden słoneczny i ciepły (jak na styczeń) dzień żeby obudziły się kleszcze - o ile w ogóle zasnęły. Uważajcie na siebie i swoich czworonożnych milusińskich" – zaapelowali leśnicy. Jeszcze w grudniu wiele mówiło się o przynoszonych do domu wraz z choinkami kupowanymi na plantacjach pajęczakach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Borelioza – objawy

Borelioza, zwana również chorobą z Lyme, wywoływana jest przez krętki Borrelia burgdorferi. Wczesne objawy boreliozy to:

  • rumień wędrujący – charakterystyczny, powiększający się okrągły lub owalny zaczerwieniony obszar skóry, często z jaśniejszym środkiem,
  • gorączka, dreszcze, bóle głowy,
  • osłabienie i zmęczenie,
  • bóle mięśniowe i stawowe.

Późne objawy boreliozy to przede wszystkim:

  • objawy neurologiczne, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, porażenie nerwów, szczególnie nerwu twarzowego,
  • przewlekłe bóle stawów i mięśni,
  • zaburzenia kardiologiczne, np. zapalenie mięśnia sercowego
  • problemy z koncentracją, pamięcią i funkcjonowaniem układu nerwowego.

Borelioza jest leczona antybiotykami, jednak w przypadku późnego wykrycia leczenie może być długotrwałe i mniej skuteczne.

Kleszczowe zapalenie mózgu – objawy

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) wywołana jest przez wirusa Flavivirus. Wczesne objawy kleszczowego zapalenia mózgu to:

  • objawy grypopodobne: gorączka, bóle mięśni, osłabienie,
  • bóle głowy, nudności i wymioty.

U około 30 proc. zakażonych choroba przechodzi w cięższą postać. Wówczas zakażony może cierpieć na:

  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu,
  • wysoką gorączkę, silne bóle głowy,
  • sztywność karku,
  • zaburzenia świadomości,
  • omdlenia,
  • problemy z mową, koordynacją ruchową, a nawet niedowłady.

Nie istnieje skuteczne leczenie przyczynowe kleszczowego zapalenia mózgu. Terapia ogranicza się do leczenia objawowego i wspomagania organizmu w walce z wirusem. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania jest w tym przypadku szczepienie ochronne.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link