![pęcherz moczowy mężczyzna](https://g.infor.pl/p/_files/38405000/pecherz-moczowy-mezczyzna-38405333.jpg)
Spis treści
- MIT: Na raka pęcherza moczowego chorują tylko dojrzali mężczyźni
- PRAWDA: Palenie tytoniu jest głównym znanym czynnikiem ryzyka rozwoju raka pęcherza moczowego
- PRAWDA: Nawet jednorazowa obecność krwi w moczu może być objawem rozwoju choroby
- MIT: Radykalna cystektomia to podstawa leczenia raka pęcherza
- PRAWDA: Zaawansowany rak pęcherza moczowego może być skutecznie leczony
Zapadalność na raka pęcherza moczowego rośnie z roku na rok. O ile w 2015 roku leczonych było ponad 44 tys. pacjentów, o tyle w 2023 było to już 58 tys. Przewiduje się, że liczba zachorowań na ten nowotwór w ciągu najbliższych 10 lat wzrośnie aż o ok. 25 proc.
Niestety, rak pęcherza moczowego jest jednym z raków o najwyższym odsetku umieralności – co druga osoba, u której zdiagnozowano raka pęcherza umrze z tego powodu. Wciąż jednak niewiele mówi się na jego temat. Jakie są fakty i mity na temat raka pęcherza moczowego?
MIT: Na raka pęcherza moczowego chorują tylko dojrzali mężczyźni
Rak pęcherza moczowego występuję najczęściej u mężczyzn powyżej 45. r.ż., natomiast nie oznacza to, że nie chorują także kobiety. Spośród wszystkich nowotworów występujących wśród kobiet, rak pęcherza moczowego stanowi 2,2 proc. przypadków. Natomiast o ile wskaźnik zgonów z powodu tej choroby jest niższy niż wskaźnik zachorowalności u mężczyzn, o tyle u kobiet jest na tym samym poziomie.
PRAWDA: Palenie tytoniu jest głównym znanym czynnikiem ryzyka rozwoju raka pęcherza moczowego
Dokładne przyczyny rozwoju tego nowotworu nie zostały poznane, określono natomiast czynniki ryzyka wpływające na jego wystąpienie. Dane Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że 50- 65 proc. przypadków zachorowania na raka pęcherza moczowego u mężczyzn i 20-30 proc. u kobiet, spowodowanych jest paleniem papierosów. Wpływ ma również ekspozycja na pochodne składników chemicznych (szczególnie w przemyśle rafineryjnym, wulkanizacyjnym i garbarskim).
PRAWDA: Nawet jednorazowa obecność krwi w moczu może być objawem rozwoju choroby
Krwiomocz, nawet jeśli pojawi się jedynie raz, powinien być sygnałem dla pacjenta do pilnej wizyty u lekarza. Nie zawsze musi towarzyszyć mu ból. Może to być jednorazowa sytuacja, którą pacjent uznana za incydentalną. Tymczasem, nawet jeśli krwiomocz ustąpił czy nie towarzyszył mu ból, powinien zawsze zostać skonsultowany ze specjalistą. Bagatelizowanie tej sytuacji opóźnia rozpoznanie choroby a tym samym zmniejsza możliwości skutecznego leczenia.
Do innych, niespecyficznych dla raka pęcherza moczowego, ale mogących pojawić się objawów, należą: częste oddawanie moczu, ból, pieczenie podczas oddawania moczu, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego (parcie naglące), zatrzymanie moczu.
MIT: Radykalna cystektomia to podstawa leczenia raka pęcherza
Usunięcie pęcherza moczowego jest postępowaniem z wyboru jedynie u 20-30 proc. pacjentów. W przypadku guza naciekającego mięsień pęcherza leczenia oszczędzające nie jest możliwe. U większości pacjentów standardem postępowania będzie podanie bezpośrednio po zabiegu TURBT (przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego) pojedynczej wlewki chemioterapeutyku do pęcherza, co pozwoli uchronić przed nawrotem choroby i w większości przypadków oznacza zakończenie leczenia.
PRAWDA: Zaawansowany rak pęcherza moczowego może być skutecznie leczony
Ostatnie lata przyniosły dostęp do nowoczesnych, skutecznych terapii stosowanych w zaawansowanej fazie tego nowotworu. Jedną z nich jest immunoterapia, którą można włączyć już na etapie leczenia okołooperacyjnego. Jest to forma terapii, która wykorzystuje układ odpornościowy pacjenta do niszczenia komórek nowotworowych. W ramach programu lekowego B.141.FM pacjenci z ekspresją PD-L1 > 1%, mogą otrzymać leczenie niwolumabem. Wymaga to dodatkowej diagnostyki – oceny ekspresji PD-L1 na etapie chemioterapii neoadjuwantowej i kwalifikacji do cystektomii.