200 tys. przypadków tygodniowo. Największa fala dopiero przed nami. Kiedy szczyt zachorowań?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Na przełomie stycznia i lutego odnotowywano w Polsce 200 tys. zachorowań na grypę tygodniowo. Szczyt zachorowań jednak dopiero przed nami. Jak poinformował Główny Inspektorat Sanitarny, od początku sezonu epidemicznego 2024/2025 w związku z powikłaniami grypy zmarło prawie tysiąc osób.
szpital pacjent
200 tys. przypadków tygodniowo. Największa fala dopiero przed nami. Kiedy szczyt zachorowań?
shutterstock

Specjalistka chorób zakaźnych z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prof. Joanna Zajkowska podkreśliła, że szczyt zachorowań na grypę spodziewany jest w końcu lutego. Dynamika wzrostu zachorowań na grypę przebiega – jak wyjaśniła - według powtarzalnego schematu.

Więcej osób hospitalizowanych. Głównie seniorzy

Prof. Zajkowska zaznaczyła także, że wzrosła liczba hospitalizacji z powodu grypy starszych osób i to właśnie one powinny przede wszystkim chronić się przed zachorowaniem. "Na nasz oddział trafiają obecnie osoby wieku 80-90 lat. W ich przypadku nawet jeśli przebieg grypy nie jest ciężki, to wymagają wsparcia tlenowego i antybiotyków" – podkreśliła prof. Zajkowska.

Szczepienia przeciw grypie

Na rynku dostępne są trzy szczepionki przeciw grypie: Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra i Efluelda Tetra. Jak dodała specjalistka, dostępna jest szczepionka przeciw grypie dla osób powyżej 60. roku życia ze zwiększoną dawką antygenu - Efluelda Tetra. "Wszystkie szczepionki na ten sezon są trafione, zawierają m.in. szczepy wirusa grypy A H1N1, który pojawia się w tym sezonie najczęściej" – zaznaczyła w rozmowie z PAP.

Szczepienie przeciw grypie nie jest obowiązkowe, ale jedynie zalecane. Zdaniem lekarzy, jest to najskuteczniejsza metoda ochrony przed grypą. Co więcej, na bezpłatnie szczepionki mogą liczyć dzieci od 6. miesiąca życia do 18 lat, a także osoby w wieku 65 lat oraz kobiety w ciąży i połogu. Z kolei dorośli w wieku 18-64 lata mogą zakupić szczepionkę z 50 proc. refundacją.

Resort zdrowia poinformował, że szczepionki w hurtowniach farmaceutycznych i aptekach dostępne są w ilościach, które powinny zapewnić dostępność dla wszystkich chętnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powikłania po grypie. Kto jest w grupie ryzyka?

Grypę szczególnie ciężko przechodzą osoby powyżej 65. roku życia, a także dzieci do pięciu lat, kobiety w ciąży i osoby z przewlekłymi chorobami: serca, płuc, niedoborami odporności (np. zakażenie wirusem HIV), cukrzycą czy zastoinową niewydolnością serca oraz z otyłością. Najczęstsze powikłania grypy to m.in. zapalenie płuc oraz zaostrzenie współistniejącej choroby przewlekłej, np. astmy, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link