![Romual Lipko](https://g.infor.pl/p/_files/38404000/romual-lipko-chorowal-tylko-pol-roku-na-co-zmarl-artysta-budki-suflera-38403655.jpg)
Spis treści
Zespół Budka Suflera przez lata kojarzony był z jego nazwiskiem. Romuald Lipko był cenionym kompozytorem, wraz z kolegami z zespołu wylansował takie hity jak "Jest taki samotny dom", "Takie tango", "Bal wszystkich świętych", "Cień wielkiej góry" czy "Jolka, Jolka pamiętasz". Artysta pisał również piosenki dla innych wykonawców. W tym gronie była m.in. Urszula, Izabela Trojanowska, czy Zdzisława Sośnicka.
Z jakim rakiem zmagał się Romuald Lipko?
Romuald Lipko zmarł pięć lat temu. Odszedł 6 lutego 2020 roku. Przez ostatnie pół roku swojego życia artysta zmagał się z rakiem. Wykryto u niego nowotwór dróg żółciowych wątroby.
Rozpoznanie tej choroby trwało dwa dni. Rano po prostu wstał z zażółconymi białkami mówiła jego żona Dorota Lipko w rozmowie z kobieta.gazeta.pl. Jak wspominała w wywiadzie rano artysta wstał z zażółconymi białkami. Gdy zwracała mu na coś uwagę, zawsze się denerwował i mówił, że "Szuka u niego choroby". Tym razem przyznał jej rację i zgodził się pojechać na badania.
Diagnoza była okrutna. Okazało się, że to nowotwór i do tego nieoperacyjny. Pani Dorota na początku źle zrozumiała słowa lekarza.
Romuald Lipko chorował tylko pół roku
Pamiętam telefon profesora, który badał męża. Zadzwonił i mówi: "Panie Romualdzie, no nie wiem, jak mam panu to powiedzieć, ale to jest nieoperowalny". A ja w szoku i desperacji, pomyślałam, że to chyba dobrze, że nie trzeba operować. Zupełnie pomyliłam pojęcia... Trwało to tylko pół roku - wyznała w wywiadzie.
To ona i syn Remigiusz trwali do końca przy artyście. Przychodzili znajomi się żegnać. On to robił w tak piękny sposób, że mnie po prostu zaskakiwał. Z nami się nie pożegnał, ponieważ ja cały czas mu dawałam taką nadzieję. Nie mogłam inaczej - wspominała Dorota Lipko.
Nowotwory dróg żółciowych - objawy
Nowotwory w przewodach żółciowych najczęściej objawiają się w początkowym stadium przewlekłymi stanami zapalnymi, kamicą żółciową albo marskością wątroby. Bywa, że objawy nie wskazują, że to rak. Mogą występować również bóle brzucha m.in. w okolicach prawego podżebrza, żółtaczka, brak apetytu i utrata masy ciała, wymioty a także swędzenie skóry spowodowane nagromadzeniem kwasów żółciowych. Osoba, która choruje na nowotwory dróg żółciowych może szybciej się męczyć i odczuwać osłabienie.
Niespecyficzne objawy powodują, że choroba ta diagnozowana jest często w zaawansowanym stadium. Jak zaznaczają lekarze wczesne wykrycie daje możliwość szybkiej interwencji medycznej, która zwiększa szanse na zahamowanie choroby.