Romuald Lipko chorował tylko pół roku. Na co zmarł?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Romuald Lipko był znanym i utalentowanym muzykiem oraz kompozytorem. To on stworzył takie przeboje jak "Bal wszystkich świętych" czy "Jolka Jolka pamiętasz". Artysta zmarł 6 lutego 2020 roku. Przez ostatnie pół roku swojego życia zmagał się z ciężką chorobą.
Romual Lipko
Romual Lipko chorował tylko pół roku. Na co zmarł artysta Budki Suflera?
Picasa
AKPA

Zespół Budka Suflera przez lata kojarzony był z jego nazwiskiem. Romuald Lipko był cenionym kompozytorem, wraz z kolegami z zespołu wylansował takie hity jak "Jest taki samotny dom", "Takie tango", "Bal wszystkich świętych", "Cień wielkiej góry" czy "Jolka, Jolka pamiętasz". Artysta pisał również piosenki dla innych wykonawców. W tym gronie była m.in. Urszula, Izabela Trojanowska, czy Zdzisława Sośnicka.

Z jakim rakiem zmagał się Romuald Lipko?

Romuald Lipko zmarł pięć lat temu. Odszedł 6 lutego 2020 roku. Przez ostatnie pół roku swojego życia artysta zmagał się z rakiem. Wykryto u niego nowotwór dróg żółciowych wątroby.

Rozpoznanie tej choroby trwało dwa dni. Rano po prostu wstał z zażółconymi białkami mówiła jego żona Dorota Lipko w rozmowie z kobieta.gazeta.pl. Jak wspominała w wywiadzie rano artysta wstał z zażółconymi białkami. Gdy zwracała mu na coś uwagę, zawsze się denerwował i mówił, że "Szuka u niego choroby". Tym razem przyznał jej rację i zgodził się pojechać na badania.

Diagnoza była okrutna. Okazało się, że to nowotwór i do tego nieoperacyjny. Pani Dorota na początku źle zrozumiała słowa lekarza.

Romuald Lipko chorował tylko pół roku

Pamiętam telefon profesora, który badał męża. Zadzwonił i mówi: "Panie Romualdzie, no nie wiem, jak mam panu to powiedzieć, ale to jest nieoperowalny". A ja w szoku i desperacji, pomyślałam, że to chyba dobrze, że nie trzeba operować. Zupełnie pomyliłam pojęcia... Trwało to tylko pół roku - wyznała w wywiadzie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To ona i syn Remigiusz trwali do końca przy artyście. Przychodzili znajomi się żegnać. On to robił w tak piękny sposób, że mnie po prostu zaskakiwał. Z nami się nie pożegnał, ponieważ ja cały czas mu dawałam taką nadzieję. Nie mogłam inaczej - wspominała Dorota Lipko.

Nowotwory dróg żółciowych - objawy

Nowotwory w przewodach żółciowych najczęściej objawiają się w początkowym stadium przewlekłymi stanami zapalnymi, kamicą żółciową albo marskością wątroby. Bywa, że objawy nie wskazują, że to rak. Mogą występować również bóle brzucha m.in. w okolicach prawego podżebrza, żółtaczka, brak apetytu i utrata masy ciała, wymioty a także swędzenie skóry spowodowane nagromadzeniem kwasów żółciowych. Osoba, która choruje na nowotwory dróg żółciowych może szybciej się męczyć i odczuwać osłabienie.

Niespecyficzne objawy powodują, że choroba ta diagnozowana jest często w zaawansowanym stadium. Jak zaznaczają lekarze wczesne wykrycie daje możliwość szybkiej interwencji medycznej, która zwiększa szanse na zahamowanie choroby.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link