Osłabienie po grypie. Jak szybciej wrócić do pełni sił i nie narazić się na powikłania?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Sezon grypowy w pełni, a wiele wskazuje na to, że szczyt zachorowań dopiero przed nami. Tymczasem osłabienie po grypie może trwać tygodniami. Jak sobie z nim poradzić?
kobieta osłabienie zmęczenie
Osłabienie po grypie. Jak szybciej wrócić do pełni sił i nie narazić się na powikłania?
shutterstock

Grypa może skutecznie pozbawić sił na wiele tygodni. Jakie są powikłania po grypie? Czy odpowiednia dieta może przyspieszyć rekonwalescencję? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Ile trwa osłabienie po grypie?

Podczas chorowania na grypę z uwagi na gorsze samopoczucie, wyższą temperaturę ciała i bóle mięśniowo-stawowe zazwyczaj odczuwamy też osłabienie i senność. Po przebyciu grypy możemy odczuwać osłabienie nawet przez kilka kolejnych tygodni. W tym czasie istnieje też ryzyko powikłań, które - w przypadku grypy - mogą być bardzo poważne.

Jakie mogą być powikłania po grypie?

Po grypie do pełni aktywności należy wracać powoli – krok po kroku wzmacniając odporność i starając się uniknąć kolejnych infekcji. Grypa może bowiem grozić wieloma niebezpiecznymi dla zdrowia, a nawet życia, powikłaniami.

Wśród powikłań po grypie są m.in. wtórne bakteryjne zapalenie płuc nierzadko wymagające hospitalizacji, zapalenie oskrzeli, które prowadzi do przewlekłego kaszlu i duszności, a także zapalenie ucha środkowego, które może prowadzić nawet do niedosłuchu. Po grypie powikłaniem może być też zapalenie zatok, sepsa, angina paciorkowcowa, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Grypa może także mieć powikłania w postaci zaostrzenia astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) i zaostrzenia niewydolności serca. Może też prowadzić do zapalenia stawów, zatorowości płucnej i nasilenia problemów neurologicznych, np. u pacjentów z chorobą Parkinsona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak pozbyć się osłabienia po grypie i szybciej wrócić do pełni sił?

Osłabienie po grypie często objawia się m.in. brakiem sił, uczuciem nieuzasadnionego zmęczenia, zawrotami głowy, a także uporczywą sennością, nocnymi potami i brakiem energii. Może także wystąpić apatia, zaburzenia apetytu.

Osłabienia po grypie nie powinniśmy lekceważyć. Należy pamiętać, że odzyskanie pełni sił to proces, podczas którego nie można na siłę zmuszać się do wysiłku czy intensywnej, męczącej aktywności. Może to bowiem doprowadzić do jeszcze silniejszego osłabienia a nawet powikłań.

By się lepiej poczuć się po grypie należy przede wszystkim słuchać swojego organizmu i zadbać o odpowiedni odpoczynek, wysypianie się i odpowiednie żywienie. Pomocne jest także unikanie stresu, odpowiednie nawodnienie, zadbanie o mikroflorę jelitową i uzupełnienie witamin i minerałów.

By odzyskać siły po grypie warto zadbać o odpowiednią dietę. Warto sięgać po produkty lekkostrawne, a także warzywa i owoce bogate w witaminę C, np. kiszonki i cytrusy. Nie mniej ważne są czosnek i cebula oraz produkty z dużą ilością żelaza (takie jak szpinak, jajka, wątróbka) oraz produkty bogate w selen i cynk (np. jajka, orzechy, ryby i kasze). Warto sięgnąć w tym czasie także po kwasy omega-3 oraz przyprawy takie jak imbir, kurkuma, cynamon, oraz po źródła probiotyków.

Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.