To przełom w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu? Nowe odkrycie naukowców

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wysoki poziom cholesterolu, zwłaszcza frakcji LDL, może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak choroby serca, miażdżyca, a nawet udar mózgu. W ostatnim czasie zespół badaczy z Uniwersytetu Medycznego Karoliny Południowej (MUSC) dokonał ważnego odkrycia.
badania naukowe medycyna
Przełom w „leczeniu” cholesterolu? Nowe odkrycie naukowców
shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Karoliny Południowej (MUSC) poinformowali na łamach "Communications Biology", że są na tropie związków terapeutycznych, które zmniejszają wydzielanie apolipoproteiny B - głównego składnika białkowego cząsteczki LDL. Poinformował o tym portal scitechdaily.com. Co to oznacza w praktyce?

Wysoki poziom cholesterolu – poważny problem, który staje się... powszechny

Podwyższony poziom cholesterolu może wynikać z różnych czynników. Nieodpowiednia dieta bogata w tłuszcze nasycone i trans, brak aktywności fizycznej, nadwaga i otyłość mogą negatywnie wpływać na poziom cholesterolu. Również palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu oraz czynniki genetyczne zwiększają ryzyko jego podwyższenia. Niestety, wysoki poziom cholesterolu stanowi czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, choroby sercowo-naczyniowe, które w rzeczywistości często są następstwem nieleczonej hipercholesterolemii i miażdżycy, stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Odpowiadają za ok. 46 proc. wszystkich przypadków śmiertelnych.

Tradycyjne metody obniżania cholesterolu dotyczą zmian w diecie, regularnej aktywności fizycznej oraz farmakoterapii. Obecnie w farmakoterapii poziom cholesterolu obniża się głównie za pomocą statyn. Najnowsze odkrycie może to jednak zmienić.

Nowy sposób leczenia podwyższonego poziomu cholesterolu?

Statyny hamują działanie enzymu HMG-CoA reduktazy. Jest on istotny w syntezie cholesterolu w wątrobie. Nie wszyscy jednak pacjenci tolerują te leki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zespół z naukowców z MUSC wykorzystał ludzkie komórki macierzyste do stworzenia modeli komórek wątroby, a dzięki temu mógł zbadać mechanizmy regulujące poziom cholesterolu. Naukowcom udało się też zidentyfikować związki chemiczne, które wpływają na jego obniżenie – i to omijając przy tym tradycyjne szlaki metaboliczne.

Odkrycie to może pomóc opracować w przyszłości nowe terapie dla pacjentów z hipercholesterolemią. Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie testów przedklinicznych i klinicznych w celu oceny skuteczności i bezpieczeństwa nowych związków u ludzi. Jeśli dadzą one oczekiwane rezultaty może to zrewolucjonizować podejście do leczenia wysokiego poziomu cholesterolu.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link