Masz te objawy między godz. 22.00 a 7.00? Mogą świadczyć o cukrzycy

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Cukrzyca typu 2 może prowadzić do przewlekłej hiperglikemii, która uszkadza naczynia krwionośne i nerwy, zwiększając ryzyko poważnych powikłań, takich jak choroby serca, udar czy niewydolność nerek. Z tego względu ważna jest wczesna diagnoza. Niektóre objawy cukrzycy mogą dawać o sobie znać w nocy.
sen wypoczynek odpoczynek noc spanie
Te objawy występujące między godz. 22.00 a 7.00 mogą świadczyć o cukrzycy
ShutterStock

Nieleczona lub źle kontrolowana cukrzyca może sprzyjać infekcjom, trudnemu gojeniu ran, a także znacząco obniżać jakość oraz długość życia. Wczesne wykrycie i odpowiedni styl życia, w tym zdrowa dieta i aktywność fizyczna, są kluczowe w zapobieganiu powikłaniom.

Cukrzyca – czynniki ryzyka

Cukrzyca typu 2 to choroba metaboliczna, która powoduje podwyższenie poziomu glukozy we krwi. Wśród czynników ryzyka związanymi z jej wystąpieniem są czynniki genetyczne, nadmierna masa ciała, brak aktywności fizycznej oraz dieta bogata w cukier, tłuszcze i sól.

Nieleczona cukrzyca. Jakie może mieć skutki?

Nieleczona lub długo nierozpoznana choroba może skutkować groźnymi powikłaniami. Wśród nich są problemy ze wzrokiem, takie jak zaćma czy nadwrażliwość na światło, infekcje skóry i stóp, a nawet zawał serca, udar mózgu i uszkodzenie nerek lub nerwów. Dlatego tak ważna jest diagnostyka.

Objawy cukrzycy

Najczęstsze objawy cukrzycy typu 2 to:

  • przewlekłe zmęczenie,
  • częste oddawanie moczu,
  • nadmierne pragnienie,
  • utrata wagi bez wysiłku,
  • swędzenie miejsca intymnego,
  • nawracające pleśniawki,
  • niewyraźne widzenie.

Te objawy występujące w nocy mogą świadczyć o cukrzycy

Istnieją trzy objawy cukrzycy, które mogą występować szczególnie w nocy. Są to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • częste oddawanie moczu,
  • odczuwanie narastającego pragnienia
  • wybudzanie się z bólem głowy.

Nie należy bagatelizować tych objawów, ponieważ im wcześniejsza diagnoza – tym skuteczniejsze leczenie i mniej powikłań. Kluczowe znaczenie ma także regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link