Co COVID robi z mózgiem? Większość tych, którzy chorowali, ma poważne dolegliwości

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dwie trzecie osób, które przeszły zakażenie COVID-19, cierpi z powodu tzw. long COVID. Takie są wyniki właśnie opublikowanych w PLOS Medicine badań. Przez ponad rok doświadczają ograniczonej wydolności fizycznej i gorszych wyników w testach poznawczych.
Rok po COVID-19 mniejsze zdolności poznawcze
Rok po COVID-19 mniejsze zdolności poznawcze
shutterstock

Zgłaszane przez pacjentów problemy zdrowotne po zakażeniu SARS-CoV-2 od początku pandemii Covid-19 były powszechnie opisywane. Te, które utrzymywały się powyżej 12 tygodni, zostały początkowo nazwane long Covid, a potem naukowcy nadali im nazwę post-Covid-19 Syndrome (PCS).

Kompleksowe badania ludzi, którzy przeszliCOVID-19

Nowe badanie z tym związane przeprowadził zespół pod kierownictwem Winfrieda Kerna z Uniwersytetu we Freiburgu w Niemczech. Wzięły w nim udział 982 osoby w wieku od 18 do 65 lat z rozpoznanym PCS oraz 576 osób stanowiących grupę kontrolną. Wszyscy uczestnicy przeszli kompleksowe oceny w uniwersyteckich ośrodkach zdrowia w południowo-zachodnich Niemczech. Poddano ich testom neurokognitywnym, badaniom laboratoryjnym i badaniom wydolności sercowo-płucnej.

Szereg poważnych dolegliwości

Wśród osób z PCS dominowały następujące grupy objawów: zmęczenie i wyczerpanie, zaburzenia funkcji poznawczych, trudności w oddychaniem - duszność, problemy ze snem, lękiem i depresją.

Blisko 68 proc. pacjentów z PCS nadal doświadczało objawów w drugim roku choroby. Nietolerancja wysiłkowa z pogorszeniem stanu po wysiłku była zgłaszana przez 35,6 proc. osób z uporczywym PCS - osoby te miały gorsze wyniki zdrowotne i bardziej nasilone objawy. Do grupy podwyższonego ryzyka długotrwałych objawów należały osoby z niższym poziomem wykształcenia, otyłością lub cięższym przebiegiem Covid-19 podczas pierwotnego zakażenia.

Gorsze zdolności poznawcze

Pacjenci z PCS i gorszym samopoczuciem po wysiłku uzyskiwali gorsze wyniki w testach poznawczych oceniających pamięć, uwagę i szybkość przetwarzania informacji w porównaniu z grupą kontrolną. Autorzy badania podkreślają jednak, że nie mieli danych na temat funkcji poznawczych uczestników przed zakażeniem Covid-19. Nie stwierdzono natomiast różnic w funkcji serca ani w wynikach badań laboratoryjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analiza obiektywnych wskaźników zdrowia i funkcji poznawczych wykazała, że osoby z uporczywym PCS miały znacząco obniżoną siłę chwytu dłoni, zredukowane maksymalne zużycie tlenu (VO2 max) i gorszą efektywność wentylacyjną.

"Wyniki wskazują na konieczność włączenia testów poznawczych i wysiłkowych do oceny klinicznej oraz monitorowania pacjentów z podejrzeniem PCS" - napisali autorzy badania. Naukowcy zwracają również uwagę na pilną potrzebę prowadzenia dłuższych badań obserwacyjnych, które pomogą zidentyfikować czynniki sprzyjające poprawie lub braku powrotu do zdrowia u pacjentów z PCS.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.