Co COVID robi z mózgiem? Większość tych, którzy chorowali, ma poważne dolegliwości

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dwie trzecie osób, które przeszły zakażenie COVID-19, cierpi z powodu tzw. long COVID. Takie są wyniki właśnie opublikowanych w PLOS Medicine badań. Przez ponad rok doświadczają ograniczonej wydolności fizycznej i gorszych wyników w testach poznawczych.
Rok po COVID-19 mniejsze zdolności poznawcze
Rok po COVID-19 mniejsze zdolności poznawcze
shutterstock

Zgłaszane przez pacjentów problemy zdrowotne po zakażeniu SARS-CoV-2 od początku pandemii Covid-19 były powszechnie opisywane. Te, które utrzymywały się powyżej 12 tygodni, zostały początkowo nazwane long Covid, a potem naukowcy nadali im nazwę post-Covid-19 Syndrome (PCS).

Kompleksowe badania ludzi, którzy przeszliCOVID-19

Nowe badanie z tym związane przeprowadził zespół pod kierownictwem Winfrieda Kerna z Uniwersytetu we Freiburgu w Niemczech. Wzięły w nim udział 982 osoby w wieku od 18 do 65 lat z rozpoznanym PCS oraz 576 osób stanowiących grupę kontrolną. Wszyscy uczestnicy przeszli kompleksowe oceny w uniwersyteckich ośrodkach zdrowia w południowo-zachodnich Niemczech. Poddano ich testom neurokognitywnym, badaniom laboratoryjnym i badaniom wydolności sercowo-płucnej.

Szereg poważnych dolegliwości

Wśród osób z PCS dominowały następujące grupy objawów: zmęczenie i wyczerpanie, zaburzenia funkcji poznawczych, trudności w oddychaniem - duszność, problemy ze snem, lękiem i depresją.

Blisko 68 proc. pacjentów z PCS nadal doświadczało objawów w drugim roku choroby. Nietolerancja wysiłkowa z pogorszeniem stanu po wysiłku była zgłaszana przez 35,6 proc. osób z uporczywym PCS - osoby te miały gorsze wyniki zdrowotne i bardziej nasilone objawy. Do grupy podwyższonego ryzyka długotrwałych objawów należały osoby z niższym poziomem wykształcenia, otyłością lub cięższym przebiegiem Covid-19 podczas pierwotnego zakażenia.

Gorsze zdolności poznawcze

Pacjenci z PCS i gorszym samopoczuciem po wysiłku uzyskiwali gorsze wyniki w testach poznawczych oceniających pamięć, uwagę i szybkość przetwarzania informacji w porównaniu z grupą kontrolną. Autorzy badania podkreślają jednak, że nie mieli danych na temat funkcji poznawczych uczestników przed zakażeniem Covid-19. Nie stwierdzono natomiast różnic w funkcji serca ani w wynikach badań laboratoryjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analiza obiektywnych wskaźników zdrowia i funkcji poznawczych wykazała, że osoby z uporczywym PCS miały znacząco obniżoną siłę chwytu dłoni, zredukowane maksymalne zużycie tlenu (VO2 max) i gorszą efektywność wentylacyjną.

"Wyniki wskazują na konieczność włączenia testów poznawczych i wysiłkowych do oceny klinicznej oraz monitorowania pacjentów z podejrzeniem PCS" - napisali autorzy badania. Naukowcy zwracają również uwagę na pilną potrzebę prowadzenia dłuższych badań obserwacyjnych, które pomogą zidentyfikować czynniki sprzyjające poprawie lub braku powrotu do zdrowia u pacjentów z PCS.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link