Kostera-Pruszczyk poinformowała, że wedłu najnowszych danych z badań prowadzonych w Unii Europejskiej udar mózgu jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów i najczęstszą przyczyną niepełnosprawności osób dorosłych.
Prof. Anna Kostera-Pruszczyk wskazała, że między 2010 a 2019 r. całkowita liczba udarów wzrosła o 4 proc., a zgonów związanych z udarem o 6 proc.
Społeczeństwo się starzeje
"To efekt różnych czynników, nasza populacja jest coraz starsza, a w tej starszej grupie wiekowej liczba udarów jest znacznie większa" - podała. Sprecyzowała, że udary dotyczą ludzi młodych i starych. "Najmłodszą pacjentką z udarem, który trafiła do kliniki neurologii, była 20-letnia kobieta, a najstarsza osoba miała ponad sto lat" - powiedziała profesor.
Winne zaburzenia metaboliczne
Wyjaśniła, że jedną z możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy jest - nie tylko w Polsce, ale na całym świecie-– to, że "rośnie liczba młodych osób, które mają różnego rodzaju zaburzenia metaboliczne zwiększające ryzyko chorób naczyniowych mózgu" - powiedziała neurolog. Jak wyliczyła, to chociażby choroba otyłościowa, ale także cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, nierzadko hipercholesterolemia.
Brak ruchu
"Ponadto ruszamy się znacznie mniej niż powinniśmy, więc w rezultacie mamy – nie waham się użyć tego określenia – epidemię udarów mózgu" – zaznaczyła ekspertka. W jej ocenie, redukcja ich liczby to wielkie wyzwanie dla środowiska medycznego i całego społeczeństwa.