Suche i popękane usta to defekt kosmetyczny? Uwaga, to może być objaw poważnej choroby

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Spierzchnięte i pękające usta to problem, który trapi nas często w okresie jesienno-zimowym. W ruch idą wtedy nawilżające balsamy do ust. Warto jednak przyjrzeć się temu uważnie, bo może być to nie tylko defekt kosmetyczny. Takie są np. symptomy cukrzycy lub braku witamin w organizmie.
Usta
O czym mogą świadczyć wysuszone usta?
Shutterstock

Niskie temperatury na zewnątrz i ogrzewane pomieszczenie - takie warunki sprzyjają pojawianiu się problemów z wysuszonymi, często popękanymi wargami. Jeśli oblizujemy wargi na mrozie, to oczywiste, że będą podrażnione. Skóra tam jest cienka, delikatna i bardzo wrażliwa. Dbamy wtedy zewnętrznie o nawilżenie ust. Problem suchych warg może mieć jednak dość złożone przyczyny. Jakie? Podpowiadamy.

Niedobory witamin i minerałów

Suche, spierzchnięte wargi mogą być objawem niedoboru witamin i minerałów. Najczęściej problem ten wiąże się z niewystarczającą ilością witaminy B2 (ryboflawiny), B12, cynku oraz żelaza. Ryzyko wystąpienia problemów wzrasta u osób, które są na restrykcyjnej diecie lub chorują np. na celiakię lub zespół jelita drażliwego (IBS).

Cukrzyca i inne schorzenia

Suche, spierzchnięte usta mogą wiązać się z niektórymi chorobami. Dlatego specjaliści polecają, by skonsultować się z lekarzem, jeśli problem ten utrzymuje się przez dłuższy czas.

Jedną z chorób, która może powodować suchość skóry, w tym warg, jest cukrzyca. Wiąże się to z nadmiernego wydalania wody przez nerki oraz zmniejszoną produkcją śliny. Jeśli oprócz tego odczuwamy np. nadmierne pragnienie, warto iść do lekarza i sprawdzić poziom cukru we krwi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Choroby autoimmunologiczne również mogą prowadzić do problemów z nawilżeniem skóry. Zespół Sjögrena atakuje gruczoły produkujące ślinę i łzy, powodując suchość jamy ustnej i warg. Podobne objawy mogą występować np. w przypadku niedoczynności tarczycy.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link