Demencja to zespół objawów związanych z postępującym pogorszeniem funkcji poznawczych, takich jak pamięć, myślenie, orientacja, czy zdolność podejmowania decyzji. Właśnie opublikowano najnowsze wyniki badań dotyczące liczby osób dotkniętych tym schorzeniem.
Spis treści
Demencja znacząco wpływa na codzienne życie chorego. Jest to stan najczęściej związany z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera, choć może być również wynikiem innych przyczyn, takich jak udar mózgu czy uszkodzenia związane z alkoholem. Objawy demencji rozwijają się stopniowo, zaczynając od subtelnych problemów z pamięcią i koncentracją, aż do trudności w rozpoznawaniu bliskich osób czy wykonywania podstawowych czynności. Wyniki badań wskazują na to, że liczba przypadków demencji będzie się w najbliższych latach zwiększać.
Przybywa osób dotkniętych demencją
Demencja diagnozowana jest u coraz większej liczby dorosłych osób w USA. Badania opublikowane w "Nature Medicine" mówią, że do 2060 roku liczba ta wzrośnie do około miliona. Tymczasem w 2020 roku było to ok. 514 tys
Zespół Josefa Coresha z New York University Grossman School of Medicine przeanalizował dane medyczne z lat 987–2020. Przebadano dane pochodzące od 15 043 osób w wieku powyżej 55 lat. Na początku badania nie chorowały one na demencję. Badania wykazały, że po średnio 23 latach ryzyko rozwoju demencji w wieku od 55 do 95 lat wynosiło 42 proc.
Ryzyko demencji wzrasta z wiekiem
Wyniki pokazały, że ryzyko demencji znacząco rośnie z wiekiem. Podczas gdy u osób między 55. a 75. rokiem życia wynosi od 0 do 4 proc. u osób między 85 a 95 rokiem życia stanowi już od 20 do aż 42 proc.!
Podczas badań okazało się, że ryzyko demencji jest wyższe: u kobiet (48 proc.) niż u mężczyzn (35 proc.). Oszacowano także, że ponad 14 proc. mężczyzn i 23 proc. kobiet w USA prawdopodobnie zachoruje na demencję w ciągu swojego życia.
Demencja. Jakie są czynniki ryzyka?
Wśród podstawowych czynników ryzyka, które sprzyjają wystąpieniu demencji są przede wszystkim palenie papierosów, spożywanie nadmiernych ilości alkoholu, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej i nadwaga oraz otyłość. Wyeliminowanie czynników ryzyka może zminimalizować ryzyko pojawienia się demencji starczej.