Spis treści
Specjaliści z Lancaster University przeprowadzili badanie, w którym zanalizowali związek zmysłu słuchu a ryzyka choroby Parkinsona. Do przygotowania go wykorzystali zanoniminowane próbki biologiczne z UK Biobanku. To właśnie tam przechowywane i udostępniane są dane na potrzeby kolejnych badań naukowych.
Choroba Parkinsona a słuch. Najnowsze badania
Naukowcy z Lancaster University poddali analizie dane 159 395 osób. Wszystkie miały za sobą badania słuchu a dokładnie testy mierzące zdolność do wykrywania mowy w hałaśliwym otoczeniu. Warto podkreślić, że żadna z tych osób w trakcie przeprowadzonego badania nie miała choroby Parkinsona.
Przez 14 lat osoby te były obserwowane pod kątem ewentualnych neurologicznych przypadłości, które mogły pojawić się wraz z upływem czasu. Okazało się, że aż 810 osób otrzymało diagnozę choroby Parkinsona. Dokładna analiza pozwoliła ustalić, że każde kolejne 10 decybeli odpowiadające za upośledzenie słuchu wiąże się aż o 57% wyższym ryzykiem wystąpienia tej choroby.
Te odkrycia są niezwykle ważne. Po pierwsze, jest to jedno z pierwszych badań, które badają, w jaki sposób upośledzenie słuchu może zwiększać ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona lub być wczesnym sygnałem ostrzegawczym choroby Parkinsona. Po drugie, jak sugerują nasze odkrycia, utrata słuchu jest ściśle związana z chorobą Parkinsona, więc badanie może być korzystne pod kątem funkcjonowania i leczenia upośledzenia słuchu, aby wziąć to pod uwagę w momencie diagnozy i opieki następczej - powiedziała dr Megan Readman, ESRC Post Doctoral Research Fellow z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Lancaster, która kierowała opisanymi badaniami.
Utrata słuchu powoduje chorobę Parkinsona?
Podkreśliła, że choroba Parkinsona jest jedynie powiązana z utratą słuchu, czy to bezpośrednia jej przyczyna. Dlatego też naukowcy prowadzą dalsze badania w tym zakresie. Nie wiemy, czy utrata słuchu może powodować chorobę Parkinsona, czy też istnieje wspólna przyczyna leżąca u podłoża obu schorzeń - wyjaśnia Megan Readman.
Współautor tej analizy prof. Trevor Crawford podkreślił, że związek między utratą słuchu a chorobą Parkinsona to najnowsze odkrycie w ramach trwających od 10 lat serii badań nad zaburzeniami neurodegeneracyjnymi.
Choroba Parkinsona. Tak wyglądają wczesne objawy
Choroba Parkinsona jest zaburzeniem neurologicznym, które rozwija się z czasem. Komórki nerwowe a dokładnie ich sieć, która odpowiada za kontrolę wielu części ciała zaczyna obumierać lub zanikać. Chory zaczyna odczuwać różnego rodzaju dolegliwości. Jedną z nich jest utrata kontroli nad ruchem.
Objawy pojawiają się stopniowo a jednym z nich, który dostrzec można we wczesnej fazie choroby jest drżenie jednej ręki. Bywa, że pacjent odczuwa drżenie stopy lub szczęki.
Objawy choroby Parkinsona to:
sztywność,
spowolnienie ruchu,
zaburzenia równowagi,
utrata węchu,
uczucie “przyklejenia stóp do podłogi”,
zaparcia,
cichy, chrapliwy głos,
zmiany w wyrazie twarzy (przygnębiony, smutny, zły - nawet jeżeli chory ma dobry nastrój),
zawroty głowy,
omdlenia,
pochylona i zgarbiona postawa
Choroba Parkinsona wciąż jest analizowana. Zdaniem naukowców mogą mieć na nią wpływ geny oraz zanieczyszczenie powietrza i pestycydy.