Nocą często wstajesz do toalety? Uwaga, to mogą być objawy choroby

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Niewinne, jak może się wydawać, budzenie się nocą, by iść do toalety, może być symptomem poważnych kłopotów ze zdrowiem. Nie należy bagatelizować tych sygnałów, które wysyła organizm.  
Częste, nocne wizyty w toalecie mogą być objawem choroby
Częste, nocne wizyty w toalecie mogą być objawem choroby
Shutterstock

Nocne wstawanie do toalety zakłóca sen. Możemy z tego powodu być niewyspani. Zwykle takie wstawanie nie jest powodem do obaw, bo mogliśmy np. przed snem wypić dużo herbaty lub wody. Zdarza się jednak, że powtarzające się regularnie nocne wędrówki do toalety mogą świadczyć o problemach ze zdrowiem. 

Infekcje układu moczowego i choroby nerek 

Częste oddawanie moczu może być spowodowane zakażeniem dróg moczowych. Inne objawy tego schorzenia to pieczenie podczas oddawania moczu czy ból w podbrzuszu. Trzeba wtedy koniecznie skorzystać z pomocy lekarskiej, by wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Przewlekłe schorzenia nerek często pozostają niezauważone aż do zaawansowanego stadium. Jednym z objawów może być właśnie częste oddawanie moczu w nocy. Inne obawy to obrzęk kończyn, zmęczenie, utrata apetytu czy krew w moczu. Nieleczona choroba prowadzi do niewydolności nerek i konieczności wdrożenia dializ. Tu także zalecana jest konsultacja lekarska.  

Cukrzyca

Jednym z objawów cukrzycy jest częste oddawanie moczu. Dodatkowo zwiększone pragnienie, będące częstym jej objawem, może prowadzić do nadmiernego spożycia płynów. Według CDC (Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom) częste oddawanie moczu nocą to jeden z kluczowych symptomów tej choroby. Inne objawy to m.in. nieuzasadniona utrata masy ciała, swędzenie, nawracające infekcje oraz źle gojące się rany. Każdy z tych objawów powinien skłonić do wizyty u lekarza.

Rak prostaty

Wczesne stadia raka prostaty zazwyczaj nie powodują żadnych dolegliwości. Gdy nowotwór się rozrasta, może naciskać na cewkę moczową. Do objawów należy częstsze oddawanie moczu w nocy, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, słaby strumień i obecność krwi w moczu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.