Problemy z sercem można dostrzec na nogach. Jaki objaw powinien zaniepokoić?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choroby serca to m.in. choroba wieńcowa, niewydolność serca, arytmie, wady wrodzone serca czy zapalenie mięśnia sercowego. Wśród czynników ryzyka są m.in. nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, a także otyłość, palenie tytoniu, przewlekły stres i brak aktywności fizycznej. Czy wiesz, że niektóre choroby serca można dostrzec na… kostkach? 
nogi kobieta seniorka choroby
Problemy z sercem można dostrzec na nogach. Co powinno zaniepokoić?
Shutterstock

Wśród często występujących schorzeń serca jest jego niewydolność. Niewydolność serca polega na niezdolności serca do efektywnego pompowania krwi, co prowadzi m.in. do objawów takich jak duszność, obrzęki, zmęczenie i zmniejszona tolerancja wysiłku. Choroby serca stanowią poważny problem na całym świecie. Szacuje się, że każdego roku odpowiadają za ok. jedną czwartą zgonów. 

Ten objaw może świadczyć o niewydolności serca 

Naukowcy z British Heart Foundation zauważają, że sygnały ostrzegawcze mogą pojawiać się a kostkach. Ich obrzęk może świadczyć i niewydolności serca.

"Obrzęk kostek jest zjawiskiem powszechnym i może mieć różne przyczyny, np. stosowanie leków na nadciśnienie. Nie oznacza to jednak, że można go ignorować, zwłaszcza jeśli kostki stają się wyjątkowo opuchnięte, ponieważ może to wskazywać na niewydolność serca. Oznacza to, że serce nie pompuje krwi wystarczająco efektywnie, co prowadzi do gromadzenia się płynów w dolnych partiach ciała” – informuje BHF. 

Według brytyjskiej służby zdrowia (NHS) opuchlizna może obejmować kostki, stopy i nogi. Zaniepokoić powinna także napięta, błyszcząca skóra oraz zmiana jej koloru i pozostawanie wgłębień po nacisku. Z kolei obrzęk w okolicy ścięgna Achillesa może świadczyć o wysokim poziomie cholesterolu

Objawy chorób serca. Na co należy zwrócić uwagę?  

Choroby serca oraz układu krążenia mogą dotknąć osób w różnym wieku. Z tego względu warto wiedzieć, jakie objawy mogą świadczyć o tym poważnym problemie zdrowotnym. Oto niektóre z nich: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Ból w klatce piersiowej 

Uczucie ucisku, ciężaru lub pieczenia, które może promieniować do ramion, szyi, żuchwy lub pleców. Najczęściej występuje w chorobie wieńcowej i może być wywołany wysiłkiem, stresem lub spożyciem obfitych posiłków.

  • Duszność (brak tchu) 

Może pojawiać się podczas wysiłku fizycznego, w spoczynku lub w pozycji leżącej. Często związana z niewydolnością serca, wadami zastawek serca lub kardiomiopatią. 

  • Kołatanie serca

Uczucie szybkiego, nierównego lub mocnego bicia serca. Może świadczyć o arytmiach, takich jak migotanie przedsionków czy tachykardia.

  • Zmęczenie i osłabienie

Towynik zmniejszonej wydolności serca, co prowadzi do niedostatecznego ukrwienia organizmu. Jest typowe dla niewydolności serca lub zaawansowanej choroby wieńcowej.

  • Zawroty głowy i omdlenia

Wynikają z niedostatecznego przepływu krwi do mózgu. Mogą być spowodowane arytmią, niskim ciśnieniem krwi lub wadami zastawek. 

  • Kaszel i świszczący oddech

Mogą pojawić się przy niewydolności serca, zwłaszcza gdy dochodzi do zastoju płynów w płucach (tzw. obrzęk płuc).

  • Sinica (niebieskawe zabarwienie skóry). 

Wskazuje na niedotlenienie organizmu i może występować w przypadku wad serca lub zaawansowanej niewydolności serca. 

  • Zimne poty i niepokój

Mogą towarzyszyć zawałowi serca lub ostrym zespołom wieńcowym.

  • Problemy z koncentracją i pamięcią

Objaw związany z niedostatecznym dopływem tlenu i składników odżywczych do mózgu w przebiegu chorób serca.

Chorobom serca można zapobiegać? 

Warto pamiętać, że wiele czynników, które prowadzą do rozwoju chorób serca możemy ograniczyć, a nawet wyeliminować całkowicie. 

Profilaktyka opiera się na zdrowym stylu życia (np. zmianie diety, rezygnacji z palenia papierosów, większej ilości ruchu i aktywności fizycznej), regularnych badaniach kontrolnych oraz leczeniu istniejących schorzeń, takich jak nadciśnienie czy cukrzyca. 

Warto również pamiętać, że przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Szybka interwencja może zapobiec poważnym powikłaniom. 

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.