Spis treści
83 200 dni – tyle, jak wynika z danych ZUS, wynosi liczba absencji chorobowej z tytułu niezdolności do pracy wywołanej nadużyciem alkoholu od stycznia do października 2024 roku. O sprawie napisał RynekZdrowia.pl.
Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, najwięcej tego typu zaświadczeń lekarskich (2,6 tys.) dotyczyło nieobecności wynoszącej 1-5 dni. To 31,9 proc. ogółu. Niewiele mniej (2,4 tys.) wyniosła absencja o długości 11-20 dni (29,6 proc.). Najwięcej zaświadczeń z kodem "C" (1,5 tys.) wystawiono osobom w wieku od 40 do 44 lat. Najmniej osobom w wieku 19 lat i mniej – (41) i osobom w wieku 65 lat i więcej (0,7 proc.). Z kolei biorąc pod uwagę płeć - w pierwszych dziesięciu miesiącach 2024 roku 6,2 tys. zaświadczeń z kodem "C" wystawiono mężczyznom, a 1,8 tys. – kobietom.
Osoby niezdolne do pracy z powodu nadużycia alkoholu otrzymują zwolnienie lekarskie oznaczone kodem "C". Najwięcej zaświadczeń w tym czasie wystawiono w woj. mazowieckim – 1,1 tys., czyli 13,2 proc., woj. wielkopolskim – 916 (11,4 proc.) i w woj. śląskim – 899 (11,2 proc.).
Zwolnienie lekarskie z kodem "C" – jaka jest rzeczywista skala problemu?
Jak podkreśliła ekspertka ds. rynku pracy z Uniwersytetu SWPS w Warszawie Patrycja Załuska, wzrost liczby tego typu zaświadczeń lekarskich jest niepokojący, a co więcej - nie daje pełnego obrazu problemu. Statystyki mogą nie obejmować np. osób bezrobotnych pracujących na czarno oraz osób, które nadużywają alkoholu, ale nie korzystają z tego typu zwolnień lekarskich.
Wiele wskazuje więc na to, że skala problemu jest większa niż wskazują dane. Z informacji Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom wynika, że koszty spowodowane spożywaniem alkoholu w Polsce w 2024 roku wynoszą ponad 93 mld zł rocznie.
Skutki dla pracowników i pracodawców
Nieobecność pracownika spowodowana nadużyciem alkoholu generuje liczne problemy dla przedsiębiorców, pracowników oraz samych przedsiębiorstw. Dla przedsiębiorców jest to nierzadko obciążenie finansowe spowodowane np. koniecznością organizacji zastępstwa.
Powtarzające się absencje obniżają ponadto efektywność pracy zmuszając pracodawców do rozdzielania obowiązków nieobecnego między pozostałych członków zespołu, co często prowadzi do spadku wydajności oraz destabilizacji w zespole. Dodatkowo, tego rodzaju nieprzewidziane sytuacje komplikują planowanie pracy i realizację projektów, szczególnie w przypadku niewielkich firm o ograniczonych zasobach.
Dla samych przedsiębiorstw długotrwałe absencje mogą prowadzić do spadku jakości usług lub produktów, a także pogorszenia relacji z klientami, jeśli nieobecność dotyczy kluczowych pracowników. W konsekwencji zwiększa się ryzyko utraty kontraktów lub reputacji firmy. Pracownicy z kolei narażają się na utratę zaufania pracodawcy i współpracowników, co może wpłynąć na ich pozycję w firmie oraz perspektywy awansu. Nadużywanie alkoholu prowadzi także do spadku produktywności, nawet po powrocie do pracy, ze względu na obniżoną koncentrację i możliwe pogorszenie stanu zdrowia.