Spis treści
Janet Wanja była legendą siatkarskiej reprezentacji Kenii. Grała w niej od 2004 do 2019 roku, aż do zakończenia kariery. Brała udział w igrzyskach olimpijskich w Atenach, gdzie Kenijki zajęły 11. miejsce.
Kenia żegna wybitną sportsmenkę
Janet Wanja, po zakończeniu kariery sportowej, została trenerką. W 2024 roku podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu była w sztabie szkoleniowym reprezentacji Kenii. O śmierci 40-latki poinformowała jej rodzina. Kobieta chorowała na raka pęcherzyka żółciowego.
"Jesteśmy głęboko zasmuceni, ogłaszając odejście naszej ukochanej gwiazdy, ikonicznej weteranki Janet Wanja Mungai po walce z rakiem pęcherzyka żółciowego. Wkład Janet w Federację i sport był niezwykły. Była oddaną, pełną pasji i niesamowicie utalentowaną zawodniczką, która reprezentowała klub i kraj na najwyższym poziomie kontynentalnym i globalnym przez ponad dwie dekady" - poinformowała Kenijska Federacja Siatkówki (KVF).
Rak pęcherzyka żółciowego - co o nim wiemy?
Rak pęcherzyka żółciowego klasyfikowany uważany to jeden z najczęstszy raków dróg żółciowych i piąty pod względem występowania rak przewodu pokarmowego. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów układu pokarmowego.
Jak rozpoznać raka pęcherzyka żółciowego?
Objawy raka pęcherzyka żółciowego mogą być mylące, co utrudnia jego wykrycie. Symptomy zależą od stopnia zaawansowania guza oraz współistnienia kamicy pęcherzykowej. Zwykle wczesna postać raka pęcherzyka żółciowego przebiega bezobjawowo.
U około 20 proc. pacjentów rozpoznanie następuję w stadium II, gdy naciek nowotworowy wnika w okołomięśniową tkankę łączną, ale nie nacieka wątroby.
Co powinno wzbudzić czujność?
Warto zwracać uwagę na takie objawy, jak m.in.: ból i napięcie mięśniowe w prawym, górnym kwadrancie brzucha; dyskomfort w nadbrzuszu i prawym podżebrzu; nudności i wymioty; ataki kolki żółciowej; stany podgorączkowe. Do głównych objawów choroby nowotworowej należą: ból w prawym nadbrzuszu, nudności i wymioty, żółtaczka mechaniczna, utrata masy ciała.
Jakie badania?
Podstawowym badanem obrazowym jest ultrasonografia jamy brzusznej oraz tomografia komputerowa z angiograficzną oceną naczyń trzewnych i naczyń w obrębie wiązadła wątrobowo-dwutętniczego. W niektórych ośrodkach ostatecznym etapem diagnostyki raka pęcherzyka żółciowego przed planowanym rozległym zabiegiem chirurgicznym jest laparoskopia diagnostyczna.