Spis treści
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonym w przypadku, gdy z powodu choroby są niezdolne do pracy. Prawo do tego zasiłku nabywa się po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego w przypadku gdy podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu. W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia, ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po 90 dniach.
Zasiłek chorobowy: wysokość, przez ile można pobierać
Wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Niektórzy jednak mogą otrzymać 100 proc. Na taką wypłatę zasiłku mogą liczyć osoby, których niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów lub powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Zasiłek chorobowy można pobierać przez maksymalnie 182 dni. W przypadku, gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni.
Świadczenie rehabilitacyjne: wysokość, przez ile można pobierać
Co w przypadku, gdy dana osoba wykorzystała zasiłek chorobowy, a dalej jest niezdolna do pracy? W takich przypadkach należy wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Przysługuje ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy. Świadczenie to można maksymalnie pobierać przez okres 12 miesięcy. Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy. Po tym czasie, świadczenie rehabilitacyjne wynosi 75 proc. tej podstawy za pozostały okres. W przypadku, gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, świadczenie rehabilitacyjne wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne najlepiej złożyć 6 tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego.