Spis treści
Łukasz Grzywacz, pediatra z Bielska-Białej, bardzo aktywnie działa w sieci. Zdaje relację z tego, co dzieje się w jego przychodni. Publikuje tygodniowe podsumowania pod nazwą CRP (Cotygodniowy Raport Pediatryczny). Internauci z uwagą śledzą jego profil.
Dominuje grypa
W najnowszym nagraniu lekarz informuje, że wśród infekcji, z którymi w minionym tygodniu zgłaszali się do niego pacjenci, dominuje grypa. W tamtym tygodniu mówiłem wam, że jeszcze nie wychodzi dużo testów, w tym wyszło dużo - powiedział Łukasz Grzywacz.
"W moim powiecie epidemia grypy"
"W moim powiecie jest epidemia grypy. Dosłownie większość choruje", "Nas rozłożyła grypa. Zaczęło się od wymiotów, bólu brzucha. Potem kaszel, katar, gorączka", "U nas też grypa A na teście. Dziecię dostało od razu lek i już na trzeci dzień jak zdrowe. Dobrze, że pani doktor zaleciła również mi wzięcie tego leku, bo mnie też już łamało" - takie komentarze pojawiały się pod postem doktora Grzywacza.
"U nas grypa, typ A. Ja szczepiona, reszta (mąż i córka nie), wysokie gorączki, kaszel suchy, później mokry, córka jeszcze z bólem brzucha i wymiotami. Co dało mi szczepienie: chorowałam równe trzy dni. Mąż i córka siedem. We wrześniu 2025 będziemy wszyscy się szczepić, bo to była masakra i więcej ja tak nie chcę" - napisała jedna z internautek.
Lekarz apeluje
"Jeśli macie dzieciaki chore, gorączkujące, teraz przed świętami robimy koniecznie testy na grypę" - apeluje dr Grzywacz i wyjaśnia: "Objawy nie są zawsze specyficzne: gorączka 39-40 stopni (...), bóle mięśniowe, ale bardziej u tych starszych dzieciaków, bardzo delikatny kaszel, takie pochrząkiwanie" - wylicza. Dodaje, że dzieci mają też zatkany nos.
Wirus grypy ciągle się zmienia
"Na grypę możesz chorować wiele razy. Po chorobie nabywasz odporność, która jednak chroni cię przez krótki czas, ponieważ wirus grypy ciągle się zmienia. Za każdym razem organizm ma do czynienia z nowym, zmienionym wirusem" - podaje resort zdrowia.
Grypy nie wolno lekceważyć
Jak podkreślają specjaliści, grypa może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna zwłaszcza dla dzieci i osób z grup podwyższonego ryzyka np. dla osób po transplantacji narządów, z przewlekłymi chorobami np. serca i płuc, a także dla cukrzyków, osób starszych, kobiet w ciąży i dla pracowników ochrony zdrowia.
Lekarze apelują, by się szczepić przeciwko grypie. Szczepienia nie tylko chronią przed grypą, lecz też przed następującymi po niej powikłaniami.