Jak alkohol wpływa na wzrok w dłuższej perspektywie? Wyjaśnia okulistka

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czy spożywanie alkoholu, nawet w niewielkich ilościach, może wpływać nie tylko na funkcjonowanie całego organizmu, ale także na narząd wzroku? Mówi o tym lek. okulistka Justyna Krowicka z kliniki Gemini w Ostrawie. 
alkohol znajomi spotkanie impreza
Jak alkohol wpływa na wzrok? Wyjaśnia okulistka
Shutterstock

W kontekście picia alkoholu często mówi się m.in. o uszkodzeniu wątroby wywołanym np. stłuszczeniem czy marskością. Nierzadko wspomina się także o negatywnym wpływie alkoholu na układ sercowo-naczyniowy, co może zwiększać ryzyko nadciśnienia, niewydolności serca czy zaburzeń rytmu serca. Rzadziej mówi się o tym, że spożywanie alkoholu ma duży wpływ m.in. na funkcjonowanie układu nerwowego, a przez to – narządu wzroku. Tymczasem alkohol wpływa na wzrok zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej. 

Jak alkohol wpływa na wzrok? 

Jak twierdzi lek. okulistka Justyna Krowicka, z uwagi na to, że alkohol wpływa na funkcjonowanie neuroprzekaźników w mózgu, ma też wpływ na ośrodek wzroku i mięśnie kontrolujące ruchy gałek ocznych, przez co jego spożycie może prowadzić do mniejszych lub większych zaburzeń widzenia. 

Może to być niewyraźne lub podwójne widzenie czy mimowolne ruchy gałek ocznych spowodowane oddziaływaniem alkoholu na układ przedsionkowy i móżdżek. 

Okazuje się również, że metabolity, czyli produkty przemiany alkoholu, mogą uszkadzać komórki nerwowe i inne tkanki, w tym komórki siatkówki i nerwu wzrokowego. Spożycie alkoholu, które powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi do oczu może także wywoływać przekrwienie spojówek.  

Długoterminowe skutki picia alkoholu są jednak poważniejsze. Związane są m.in. z nasileniem się stresu oksydacyjnego, utraty i niedoboru witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia oczu, takich jak witamina A, C, E, witaminy z grupy B, oraz cynk – tłumaczy Krowicka. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alkohol a choroby oczu 

"Niedobór witamin może prowadzić do takich problemów z oczami jak osłabienie funkcji mięśni oka, ślepota nocna, uszkodzenie rogówki, suchość oka, zwyrodnienie plamki żółtej, a nawet znaczna  utrata wzroku spowodowana uszkodzeniem siatkówki. Nadużywanie alkoholu i tytoniu może również prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia widzenia związanego z neuropatią wzrokową, które objawia się bezbolesną utratą wzroku" – zaznacza lek. Krowicka. Niektóre badania wskazują ponadto, że alkohol może wpływać na ryzyko rozwoju zaćmy. Uważne powinny być także osoby po usunięciu katarakty. 

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.