Nie tylko zawał serca. Ryzyko tych chorób wzrasta w okresie świątecznym

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W okresie Świąt Bożego Narodzenia wzrasta ryzyko, a także liczba poważnych incydentów zdrowotnych, takich jak niewydolność serca, zawał serca czy udar mózgu. Zjawisku przyjrzeli się naukowcy. 
święta stres samotność
Zawał serca, udar, depresja. Ryzyko ich pojawienia się wzrasta w okresie świątecznym
Shutterstock

Okres Świąt Bożego Narodzenia może być szczególnie obciążający dla osób z chorobami układu krążenia, układu oddechowego oraz z przewlekłymi schorzeniami. Nie tylko niewłaściwa dieta, ale także alkohol oraz stres zwiększają ryzyko zawałów, udarów, niewydolności serca czy arytmii. 

Niewydolność serca, zawał, udar. Dlaczego ryzyko wzrasta w czasie świąt? 

Naukowcy od lat zajmują się zagadnieniem jakim jest pogorszenie stanu zdrowia w czasie świąt. Na ten temat powstała m.in. publikacja naukowa pt. „Zjawisko "Wesołych Świąt Bożego Narodzenia" i "Szczęśliwego Nowego Roku", która ukazała się na łamach “Circulation”.

Zespół badaczy postanowił sprawdzić, czy istnieją sezonowe wahania w kwestii śmiertelności z przyczyn sercowych. W ciągu 12 lat w Los Angeles co roku odnotowywano więcej zgonów z powodu choroby niedokrwiennej serca zimą niż latem. Choć badacze zakładali różnice spowodowane różnicą temperatur wkrótce okazało się, że przyczyna nie jest jednoznaczna. 

Badacze określili dzienne wskaźniki zgonów z powodu choroby niedokrwiennej serca w Los Angeles w listopadzie, grudniu i styczniu. „Uderzył nas wzrost liczby zgonów rozpoczynający się w okolicach Święta Dziękczynienia, rosnący w Boże Narodzenie i  osiągający szczyt w Nowy Rok, a następnie spadający – mimo że dzienne minimalne temperatury pozostawały stosunkowo podobne zarówno w grudniu, jak i styczniu” – poinformowali naukowcy. 

Jak zauważyli, szczyt zgonów spowodowanych problemami z sercem w okresie świątecznym może wynikać z innych czynników – m.in. stresu związanego ze świętami, nadmiernej pobłażliwości dotyczącej żywienia w tym okresie lub obu tych czynników. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Także prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, kierownik Kliniki Neurologii SPSK4 w Lublinie prof. Konrad Rejdak przyznał w rozmowie z portalem “WP abcZdrowie”, że w okresie Świąt Bożego Narodzenia przybywa pacjentów na oddziałach neurologicznych. 

W tym okresie, jak wyjaśnił, częściej zdarzają się udary krwotoczne, co ma związek np. ze wzrostem ciśnienia i pękaniem naczyń krwionośnych. Także, jego zdaniem, silne emocje mogą potęgować odczuwanie bólu podczas migreny oraz przyczyniać się do wzmożenia objawów padaczki. 

Samotność, depresja 

Święta Bożego Narodzenia kojarzone są też często z radością i rodzinnym ciepłem przez co dla wielu osób mogą być źródłem samotności i pogorszenia stanu psychicznego. Może być to także dla wielu osób czas, który potęguje brak bliskich relacji, uwypukla straty osobiste czy izolację społeczną, przez co osoby samotne odczuwają jeszcze większy smutek i pustkę. 

Na dodatek wzorce idealnych świąt promowane w mediach oraz presja społeczna mogą powodować frustrację, poczucie porażki i pogłębiać objawy depresji. Stres związany z przygotowaniami, problemy finansowe czy konflikty rodzinne u osób zmagających się z zaburzeniami nastroju mogą zaostrzyć ich stan. 

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.