Mosznowładcy 2024 z rekordowym wynikiem. Akcja walki z nowotworami atakującymi mężczyzn

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Za nami Movember, czyli miesiąc Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem. Przeprowadzono w związku z tym wiele akcji, promujących badania profilaktyczne. Jedną z nich była kampania Mosznowładcy, zapewniającej bezpłatne badania dla mężczyzn w całej Polsce.   
W ramach akcji Mosznowładcy przebadano 9039 mężczyzn!
W ramach akcji Mosznowładcy przebadano 9039 mężczyzn!
Materiały prasowe

Szacuje się, że co trzeci mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80. roku życia zachoruje na raka prostaty. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. Nowotwór ten zajmuje niezmiennie 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie. Coraz więcej wiemy na temat czynników mogących wpłynąć na rozwój choroby nowotworowej, jak również na temat profilaktyki i badań profilaktycznych.

Podstawa diagnozy raka prostaty 

W Polsce każdego roku diagnozuje się ponad 12 000 przypadków raka prostaty. Nowotwór gruczołu krokowego pozostaje od lat najczęściej występującym typem raka wśród mężczyzn, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Na wczesnych etapach nie daje zbyt wielu objawów, ale zmiany w prostacie można diagnozować poprzez ocenę obecności białka PSA we krwi pacjenta. Badanie PSA od lat pozostaje złotym standardem w diagnostyce i badaniach przesiewowych, dlatego organizatorzy akcji Mosznowładcy zapewniają bezpłatne testy jakościowe także dla panów 40 plus.

Rekordowy wynik kampanii 

30 listopada zakończyło się główne tournée kampanii Mosznowładcy, ale ostatnie wydarzenia wspierające akcję miały miejsce jeszcze w pierwszy weekend grudnia. Każdego roku kampania rozrasta się, zapewniając bezpłatne badania dla panów w każdym wieku, którzy chcą sprawdzić stan swojego zdrowia.

W trakcie 18 dni zrealizowanych w całej Polsce badań oraz ogromnej liczby mniejszych wydarzeń na terenie kraju, przeprowadzono 5920 badania USG jąder, wykrywając aż 58 przypadków wymagających pilnej interwencji. Zrealizowano także 3119 testów PSA, kierując 136 panów na dalszą diagnostykę w zakresie zdrowia prostaty. Sumarycznie tylko w tym roku przebadano 9039 osób. Organizatorzy kampanii przez ostatnie 10. edycji przebadali już łącznie 39 422 mężczyzn, wykrywając nowotwory jąder u 215 panów i kierując kolejnych 305 na diagnostykę pod kątem raka prostaty.

Dlaczego trzeba dużo mówić o chorobach męskich jąder i krocza?

Tego typu akcje, oprócz badań przesiewowych, budują świadomość społeczną. Sprzyjają też wsparciu i psychoedukacji. W przypadku nowotworów gruczołu krokowego oraz raka jąder wyraźny jest nadal nastrój wstydu, którym są okryte. Po pierwsze dlatego, że dotyczą sfery seksualności, o której przyjęło się nie mówić. Po drugie, dotyczą stereotypowego postrzegania mężczyzn oraz tego, czym jest męskość.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.