Walka o Centra Zdrowia Psychicznego. Powstaje nowy projekt ich działania

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W ciągu kilku tygodni gotowe mogą być pierwsze propozycje, jak dalej mają działać Centra Zdrowia Psychicznego. Do opracowującego projekt zespołu wejdą przedstawiciele resortu zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz strony społecznej. W sprawie utrzymania sieci centrów zorganizowano m.in. manifestację. Program pilotażowy dobiega bowiem końca w połowie 2025 r.  
Teraz w całej Polsce działa 117 centrów zdrowia psychicznego
Teraz w całej Polsce działa 117 centrów zdrowia psychicznego
Shutterstock

W ubiegły czwartek w Warszawie odbył się Nadzwyczajny Kongres Zdrowia Psychicznego. Po jego zakończeniu przed budynkiem Sejmu zorganizowano protest przeciwko likwidacji Centrów Zdrowia Psychicznego. Jego organizatorzy uważają, że propozycje resortu zdrowia związane z zakończeniem pilotażu centrów zdrowia psychicznego grożą ograniczeniem ich finansowania i dalszego funkcjonowania.

Według psychologów i terapeutów, centra powinny działać w całej Polsce, bo pacjenci dostają tam pomoc, bez pobytu w szpitalu. Oddziały dziennie funkcjonują między 8.00 a 14.00. Nie ma pobytu w szpitalu, można wrócić łatwo do swojego normalnego życia, to pomaga pacjentom w zdrowieniu - twierdzą pracownicy centrów.

Czy możliwe jest zwiększenie liczby centrów? 

Teraz w całej Polsce działa 117 Centrów Zdrowia Psychicznego. Osoba, która tam się zgłosi, dostaje pomoc w ciągu maksymalnie 72 godzin.

Ministra Izabela Leszczyna deklaruje w rozmowie z RMF FM, że zaprosi na rozmowy przedstawicieli lekarzy i pacjentów, by wspólnie zdecydować, jak centra mają działać już na stałe, po pilotażu. To środowisko musi wspólnie z nami siąść do stołu i znaleźć sposób nie tylko finansowania, musimy znaleźć rozwiązanie najlepszy dla pacjentów - podkreśla ministra Leszczyna.

Dziennikarz RMF FM dopytywał Izabelę Leszczynę, kiedy gotowy będzie ten plan i czy w drugiej połowie przyszłego roku liczba centrów zdrowia psychicznego zostanie zwiększona. Obawiam się, że to będzie proces dłuższy, nie zrobimy tego natychmiast, natomiast wszyscy, którzy będą tego chcieli prowadzić terapię na zasadzie centrów zdrowia psychicznego, będą mogli to robić w drugiej połowie przyszłego roku - powiedziała Izabela Leszczyna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odejście od leczenia zamkniętego 

 Pilotaż centrów zdrowia psychicznego rozpoczął się w 2018 r. i potrwa do 30 czerwca 2025 r. Oparty jest na koncepcji psychiatrii środowiskowej, czyli odejściu od leczenia szpitalnego (to przeznaczone ma być dla pacjentów w stanach ostrych) na rzecz opieki zorganizowanej blisko pacjenta w mniejszych ośrodkach pomocy medycznej, zapobieganiu kryzysom psychicznym, a gdy do nich dojdzie - szybkim przywróceniem do równowagi.

Obawa przed komercjalizacją

Od tej formuły Narodowy Fundusz Zdrowia zamierza teraz odejść. Według nowej koncepcji, zamiast obowiązującego w pilotażu ryczałtu na funkcjonowanie centrów wyliczanego na populację osób dorosłych i odpowiedzialności terytorialnej, wprowadzona miałaby być płatność za pacjenta.

Zdaniem ekspertów grozi to "stomatologizacją" opieki psychiatrycznej, czyli jej skomercjalizowaniem i jeszcze trudniejszym niż obecnie dostępem do pomocy w ramach publicznego systemu - jak stało się to z opieką stomatologiczną.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.