Spis treści
Na początku grudnia odbyła się konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która była okazją do podsumowania najważniejszych zmian w dziedzinie kardiologii w mijającym roku. Eksperci PTK mówili również o wyzwaniach na nadchodzący 2025 rok.
Sieć kardiologiczna
Prof. Robert Gil, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, zwrócił uwagę, że jednym z wyzwań na najbliższe lata będzie utrzymywanie tempa i poziomu dotychczasowego rozwoju kardiologii w Polsce. Jako jedne z największych sukcesów w tym obszarze wskazał powszechny program leczenia zawału mięśnia sercowego, czyli KOS-zawał, oraz jego dopełnienie w postaci koordynowanej opieki nad pacjentem po zwale.
Jedną z najbardziej oczekiwanych przez środowisko zmian systemowych jest wprowadzenie na terenie całej Polski krajowej sieci kardiologicznej. NPChUK, w ramach którego powstaje sieć kardiologiczna, został przyjęty wraz z końcem 2022 roku. W 2023 i 2024 r. realizacja programu nabierała powoli tempa.
Dekalog polskiej kardiologii
W kardiologii w kończącym się roku wiele się działo. – Spośród "Dekalogu potrzeb polskiej kariologii", który ogłosiłem na początku mojej kadencji, 9 punktów dotyczyło zmian w kardiologii. Na półmetku kadencji udało nam się zrealizować ok. 40-50 proc. postulatów – mówił prof. Robert Gil, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
"Ma zacząć funkcjonować Krajowa Sieć Kardiologiczna. To duża zmiana organizacyjna, dzięki której pacjenci mają szansę na opiekę koordynowaną" - podkreślił kardiolog.
Groźne choroby układu krążenia
Statystyczny Polak często zapada na choroby układu krążenia i kardiologiczne. Takie dane zawiera sprawozdanie z realizacji Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032, jakie otrzymali posłowie sejmowej Komisji Zdrowia.
"Najczęstszą przyczynę zgonów wśród chorób układu krążenia są choroby serca (w 2018 roku 99 tys. zgonów, w tym zawał serca 12 tys.). Drugą grupę stanowiły choroby naczyń mózgowych (30 tys. zgonów). - Przyczyną tego zjawiska jest zarówno proces starzenia się populacji jak i wzrost narażenia na czynniki ryzyka związane ze stylem życia" - napisali autorzy sprawozdania.
Choroba niedokrwienna serca
Spośród chorób układu krążenia przyczyną największej liczby zgonów w Polsce podobnie jak w całej Europie jest choroba niedokrwienna serca. Jednak populacja polska w porównaniu do populacji europejskiej charakteryzuje się prawie dwukrotnie wyższą umieralnością z powodu choroby niedokrwiennej serca (Polska 131 zgonów/100 tys. mieszkańców, populacja europejska 77/100 tys. oraz 1,5 razy wyższą umieralnością z powodu udaru mózgu (odpowiednio 53 zgony/100 tys. mieszkańców w porównaniu do 38 zgonów/100 tys. mieszkańców w Europie.