Do czynników ryzyka rozwoju raka jelita grubego zalicza się nieprawidłową dietę, w tym zbyt wiele czerwonego mięsa, zbyt ma mało owoców i warzyw, brak ruchu, palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu. Predyspozycje do nowotworu mogą być uwarunkowane genetyczne.
Jak wykryć wcześnie raka jelita grubego?
By odpowiednio wcześnie wykryć raka jelita grubego, trzeba wykonać odpowiednie badania. Chorzy często nie zauważają żadnych niepokojących symptomów, a nowotwór może się już rozwijać. Poddanie się badaniom przesiewowym pozwala na wykrycie zmian przednowotworowych jelita grubego, jeszcze zanim dojdzie do ich transformacji w chorobę złośliwą. Wczesne ich usunięcie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 75-9 proc.
Co to jest kolonoskopia?
Kolonoskopia jest badaniem, podczas którego lekarz może dokładnie obejrzeć jelito od środka. Pozwala wykryć zmiany i podjąć szybko leczenie. W zależności od wskazań medycznych, badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. Jednakże to jedyne badanie które pozwala na bezpośrednią ocenę całego jelita grubego oraz ewentualne usunięcie przednowotworowych zmian polipowatych. W Polsce z bezpłatnych badań kolonoskopowych mogą skorzystać pacjenci w wieku 55-65 lat. Badanie trwa od 15 do 40 min.
Jak zapisać się na kolonoskopię?
Jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl, by zapisać się na kolonoskopię nie potrzeba skierowania. Trzeba najpierw wybrać dogodną placówkę, która realizuje program przesiewowy. Tam poinformują o wszystkim.
Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego są także współfinansowane z Funduszy Europejskich. W badaniach tych mogą wziąć udział m.in. osoby poniżej 40 roku życia, spełniające określone kryteria. Aktualna lista placówek, które przystąpiły do programu profilaktycznego znajduje się na stronie NFZ. Tam można sprawdzić, gdzie są najbliższe terminy.
Przykładowe terminy
I tak np. w Warszawie, wg stanu na 6 grudnia, pierwszy wolny termin to 3 stycznia 2025 r. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytety Medycznego. W Poznaniu najbliższy wolny termin to 20 lutego 2025 r., a w Krakowie - 15 stycznia 2025 r.