Nie żyje Stanisław Tym. Na co chorował aktor znany z filmu "Miś"?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Stanisław Tym znany z ról w uznawanych za kultowe filmów Stanisława Barei nie żyje. Aktor zmarł w wieku 87 lat. Informację o jego śmierci podał tygodnik "Polityka", z którym Tym przez lata współpracował. Z jaką chorobą zmagał się ten znany i uznany artysta?
Stanisław Tym
Stanisław Tym nie żyje. Z jaką chorobą zmagał się aktor?
AKPA

Informacja o śmierci Stanisława Tyma obiegła media w piątkowy poranek (6 grudnia). Aktor znany z roli Ryszarda Ochódzkiego w filmie "Miś" czy "Rozmowy kontrolowane" a także takich produkcji jak "Nie ma róży bez ognia", "Brunet wieczorową porą" i "Rejs" zmarł w wieku 87 lat.

Stanisław Tym nie żyje. Z tą chorobą zmagał się aktor

Z ogromnym żalem informujemy o śmierci Stanisława Tyma, wielkiej postaci polskiej kultury i mediów. Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru - czytamy we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych tygodnika "Polityka". 

Stanisław Tym nie tylko grał w filmach, ale był także satyrykiem oraz autorem skeczy i sztuk teatralnych. W 2007 roku wyreżyserował i zagrał w kontynuacji kultowego "Misia", filmie "Ryś". 

Przez ostatnich kilka lat aktor rzadko pojawiał się publicznie. Powodem była choroba. Stanisław Tym zmagał się z nowotworem żołądka. Ostatni raz można było go zobaczyć w marcu 2024 roku na premierze sztuki w reżyserii Cezarego Żaka, która wystawiona była w warszawskim Och-Teatrze. 

Lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Co uratowało Stanisława Tyma?

Stanisław Tym nie ukrywał swojej choroby. Lekarze nie dawali mu dużych szans na przeżycie, ale operacja, którą przeszedł, dała pozytywne efekty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miałem zaledwie 3 proc. szans na przeżycie. Ale te trzy miałem. Wycięli mi żołądek i zrobili nowy z jelita cienkiego. 17 lat już z nim żyję - mówił w jednym z wywiadów. 

Nowotwór żołądka. Jakie są objawy tej choroby?

Nowotwór żołądka to wciąż jeden z tych, które występują najczęściej na całym świecie. Objawy to m.in. utrata łaknienia, smoliste stolce, ubytek masy ciała, bóle w nadbrzuszu i śródbrzuszu. Choroba ta powoduje również zaburzenia połykania oraz krwawe wymioty. Niektórzy chorzy mają także objaw w postaci krawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.