Rwa kulszowa – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak to robić i jakie są objawy rwy kulszowej?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Rwa kulszowa to bolesna dolegliwość wynikająca z ucisku lub podrażnienia nerwu kulszowego – największego nerwu w ciele człowieka. Jakie są objawy rwy kulszowej? Jak boli rwa kulszowa i jak leczyć rwę kulszową? 
rwa kulszowa ból kręgosłup mężczyzna
Rwa kulszowa – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jakie są objawy rwy kulszowej?
Shutterstock

Rwa kulszowa to niezwykle bolesna dolegliwość. Objawów rwy kulszowej nie należy ignorować. To właśnie wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą zapobiec przewlekłym problemom z kręgosłupem. Ważna jest jednak także profilaktyka. Dbanie o zdrowy kręgosłup pozwala utrzymać możliwość swobodnego ruchu i zachowania komfortu. Jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się rwy kulszowej? 

Rwa kulszowa – przyczyny 

Przyczyną rwy kulszowej najczęściej jest dyskopatia, czyli uszkodzenie krążka międzykręgowego (tzw. przepuklina lub wypuklina), który naciska na nerw. Do innych czynników ryzyka należą siedzący tryb życia, urazy kręgosłupa, nadwaga oraz przewlekły stres powodujący napięcie mięśniowe

Objawy rwy kulszowej 

Objawy rwy kulszowej to przede wszystkim ostry, promieniujący ból, który zaczyna się w dolnej części pleców i rozchodzi się przez pośladek do tylnej części uda, a czasem aż do łydki czy stopy. Często towarzyszy mu uczucie mrowienia, drętwienia lub pieczenia w dotkniętej nodze, co może utrudniać normalne funkcjonowanie. Charakterystyczne jest osłabienie siły mięśniowej w nodze, przez co staje się ona mniej stabilna lub trudniej jest nią poruszać. 

Ból może nasilać się podczas kaszlu, kichania, siedzenia lub podnoszenia ciężkich przedmiotów, a ulgę może przynosić leżenie na plecach z nogami ugiętymi w kolanach. W cięższych przypadkach mogą wystąpić trudności w kontrolowaniu pęcherza lub jelit, co wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Rwa kulszowa – leczenie 

Leczenie rwy kulszowej zależy od przyczyny, ale najczęściej obejmuje leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, fizjoterapię oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i brzucha. W ostrych przypadkach ulgę mogą przynieść zabiegi, takie jak blokady nerwowe czy terapia manualna. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy rwie kulszowej ważne jest unikanie długotrwałego siedzenia, dbanie o prawidłową postawę oraz regularny ruch, który zapobiega nawrotom bólu. Jeśli ból trwa dłużej niż kilka tygodni lub nasila się, konieczna może być konsultacja z lekarzem specjalistą, np. ortopedą lub neurologiem.

Czy można zapobiec rwie kulszowej? Profilaktyka 

Istnieją sposoby, które pozwalają zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. W tym calu warto zadbać o regularną aktywność fizyczną, która wzmacnia mięśnie pleców, brzucha i miednicy, stabilizując kręgosłup

Ważne jest także unikanie długotrwałego siedzenia w jednej pozycji. Jeśli więc masz pracę siedzącą - rób przerwy na rozciąganie lub krótki spacer. Także utrzymywanie prawidłowej postawy ciała podczas siedzenia, stania czy podnoszenia ciężkich przedmiotów może znacząco zmniejszyć ryzyko problemów z kręgosłupem. 

Co więcej, warto również zadbać o prawidłową wagę, ponieważ nadmiar kilogramów obciąża kręgosłup i zwiększa ryzyko dyskopatii. Kluczowymi elementami profilaktyki w rwie kulszowej są także regularne ćwiczenia rozciągające i wzmacniające i unikanie nadmiernego stresu, który może prowadzić do napięć mięśniowych

Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.