Spis treści
Wątroba odpowiada za wiele procesów, takich jak oczyszczanie krwi z toksyn, metabolizm składników odżywczych, produkcję żółci potrzebnej do trawienia tłuszczów, a także magazynowanie niektórych witamin i minerałów, takich jak witamina A, D, B12 czy żelazo. Jest także miejscem, gdzie zachodzi synteza białek osocza, takich jak albuminy, oraz procesy związane z regulacją poziomu glukozy we krwi. Co może świadczyć o niewłaściwym działaniu tego największego gruczołu naszego ciała położonego w prawym podżebrzu?
Wątroba – ten sygnał może świadczyć o chorobie
Dzięki swoim zdolnościom regeneracyjnym, wątroba potrafi odbudować swoją strukturę po uszkodzeniu, jednak jej zdolność do regeneracji ma swoje granice. Choroby takie jak marskość, stłuszczenie wątroby czy wirusowe zapalenie wątroby mogą trwale upośledzić jej funkcje. W ostatnim czasie badacze dostrzegli związek między częstym wybudzaniem się w nocy a coraz powszechniejszą chorobą wątroby jaką jest jej stłuszczenie.
Choć sporo osób wybudza się podczas snu i jest to naturalne i ściśle związane z fizjologicznymi fazami snu inaczej może być w przypadku gdy budzimy się często, a po przebudzeniu nie możemy ponownie zasnąć – może to świadczyć o schorzeniach.
Wybudzanie się w nocy często przypisywane bywa np. depresji. W ostatnim czasie jednak badacze zauważyli, że może też dotyczyć osób ze stłuszczoną wątrobą. "Po raz pierwszy pokazujemy za pomocą obiektywnej metody, aktygrafii 24/7, że rytm snu i czuwania u pacjentów z ze stłuszczeniem wątroby rzeczywiście różni się od tego u osób zdrowych. Osoby chore wykazały znaczną fragmentację swojego nocnego snu z powodu częstych przebudzeń i zwiększonej czujności” – wyjaśniła dr Sofia Schaeffer z Uniwersyteckiego Centrum Chorób Przewodu Pokarmowego i Wątroby w Bazylei w Szwajcarii, która zdecydowała się zbadać to zjawisko.
Okazało się, że różnice w częstotliwości wybudzania się między osobami zdrowymi i tymi ze stłuszczoną wątrobą są duże. Przeprowadzone badania wykazały, że mimo tego, że obie grupy (osoby chore i zdrowe) spędziły mniej więcej tyle samo czasu w łóżku, osoby z chorą wątrobą budziły się w nocy o 55 proc. częściej niż osoby zdrowe. Po przebudzeniu z kolei miały duży problem z ponownym zaśnięciem i czuwały aż o 113 proc. więcej czasu niż osoby zdrowe.
Stłuszczenie wątroby – co to takiego?
Stłuszczenie wątroby, czyli nagromadzenie nadmiaru tłuszczu w komórkach wątrobowych, to jedna z najczęstszych chorób tego narządu. Może rozwijać się na dwa główne sposoby: jako stłuszczenie związane z alkoholem lub niezwiązane z alkoholem. To drugie schorzenie jest coraz powszechniejsze i często wiąże się z otyłością, cukrzycą typu 2, insulinoopornością i niezdrowym trybem życia.
Niestety, nieleczone stłuszczenie wątroby może prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak zapalenie wątroby (stłuszczeniowe zapalenie wątroby, NASH), a w dalszej kolejności nawet do marskości wątroby czy raka wątrobowokomórkowego.
Stłuszczenie wątroby. Czy to już epidemia?
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby jeszcze do niedawna była problemem wręcz marginalnym. Tymczasem obecnie przybywa chorych na stłuszczeniową chorobę wątroby i to rodzaj będący skutkiem stylu życia. Za głównego winowajcę uważa się otyłość i siedzący tryb życia.
Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.