Nowe ogniska wścieklizny w Polsce. Te osoby muszą obowiązkowo zaszczepić koty

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wścieklizna to choroba śmiertelna, która – gdy działa się na czas - jest możliwa do uniknięcia. Wirus wścieklizny potrafi przenieść się na człowieka, najczęściej przez ślinę zakażonego zwierzęcia. W ostatnim czasie w naszym kraju wykryto kolejne ogniska tej choroby, a na terenach gdzie ją zidentyfikowano zarządzono obowiązkowe szczepienia kotów. 
kot opiekun właściciel zwierzę
Nowe ogniska wścieklizny w Polsce. Te osoby muszą obowiązkowo zaszczepić koty
Shutterstock

W ostatnim czasie zidentyfikowano 27 ognisk choroby. W pięciu powiatach wprowadzono obowiązkowe szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. 

Wścieklizna jest śmiertelna 

Wścieklizna to ciężka, wirusowa choroba zakaźna, która atakuje układ nerwowy ludzi i zwierząt. Wywołuje ją wirus z rodziny Rhabdoviridae, przenoszony najczęściej przez ugryzienie lub kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z raną. Do głównych nosicieli należą psy, lisy, nietoperze i inne dzikie zwierzęta.

Choroba rozwija się powoli – okres inkubacji trwa od kilku dni do kilku miesięcy, zależnie od miejsca i głębokości ugryzienia. Pierwsze objawy są niespecyficzne, przypominają infekcję wirusową. Zazwyczaj pojawia się gorączka, osłabienie, bóle mięśni. Z czasem pojawiają się objawy neurologiczne, takie jak pobudzenie, dezorientacja, skurcze mięśni, a nawet wodowstręt. W zaawansowanym stadium dochodzi do paraliżu i śpiączki, co kończy się śmiercią. 

Wścieklizna jest niemal zawsze śmiertelna gdy pojawią się objawy kliniczne, dlatego kluczowe znaczenie ma profilaktyka po ekspozycji. Polega ona na dokładnym oczyszczeniu rany i podaniu szczepionki oraz immunoglobuliny, jeśli jest to konieczne. Szczepienia prewencyjne zwierząt domowych i dzikich są głównym sposobem ograniczania rozprzestrzeniania choroby. 

Obowiązkowe szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Gdzie obowiązują? 

Nowe przepisy dotyczące szczepień kotów przeciw wściekliźnie dotyczą powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego, tomaszowskiego i zamojskiego w województwie lubelskim

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Posiadaczom kotów w powiatach biłgorajskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim i zamojskim nakazuje się szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia” – czytamy w rozporządzeniu wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego. Nowe rozporządzenie rozszerza obszar obowiązywania szczepień kotów. 

W tym roku w województwie lubelskim wykryto 27 ognisk wścieklizny z czego 7 przypadków stwierdzono w październiku, a w listopadzie – już 14. Chorobę wykryto głównie u lisów, ale także u kotów, jenotów, psa, sarny, a nawet krowy. 

W ostatnich latach, dzięki szczepieniom dzikich lisów, skutecznie zapobiegano rozprzestrzenianiu się wścieklizny. Z powodu wojny w Ukrainie szczepienia zostały w tym kraju jednak znacznie ograniczone, a chore zwierzęta migrują do Polski. W ciągu trzech kwartałów 2024 roku w Ukrainie stwierdzono ponad 800 ognisk wścieklizny. 

Na terenie województwa lubelskiego przeprowadzono trzy akcje szczepienia dzikich lisów i jenotów. Na terenach zagrożonych wścieklizną planowany jest dodatkowy odstrzał sanitarny lisów. W Polsce obowiązkowe są szczepienia dla psów przeciwko wściekliźnie. Obowiązują powyżej trzeciego miesiąca życia. 

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.