"Wiercenie w oku" i "gwóźdź w czaszce". Boli cię głowa po jednej stronie? To może być ból klasterowy

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Klasterowy ból głowy to jeden z najbardziej intensywnych i uciążliwych rodzajów bólu głowy. Ma nagłe, bolesne epizody, które występują w "seriach". Ta rzadka, a zarazem bardzo dokuczliwa forma bólu głowy może znacząco obniżać jakość życia cierpiących na nią osób. Jakie są przyczyny i objawy klasterowego bólu głowy? 
ból głowy klasterowy mężczyzna
Boli cię głowa tylko po jednej stronie? To może być klasterowy ból głowy
Shutterstock

Klasterowy ból głowy to pierwotny ból głowy. Oznacza to, że nie jest on wywołany innym schorzeniem. W przeciwieństwie do migreny klasterowy ból głowy nie pulsuje, ale ma charakter przeszywający. Niektórzy pacjenci opisują go nawet jako "wiercenie w oku" lub "gwóźdź w czaszce"

Klasterowy ból głowy – przyczyny 

Klasterowy ból głowy to jeden z najintensywniejszych rodzajów bólu głowy. Jego przyczyny nie są jednak do końca znane. Istnieje kilka teorii, które mogą wyjaśniać jego pochodzenie. Badania sugerują, że może być on związany m.in. z nieprawidłowym funkcjonowaniem podwzgórza, czyli części mózgu, która odpowiada za regulację rytmu dobowego, snu i hormonów. Uważa się, że aktywacja podwzgórza podczas ataku wpływa na układ nerwowy i naczynia krwionośne. 

Klasterowy ból głowy często związany jest z objawami, takimi jak łzawienie, zatkany nos czy opadanie powieki, co może sugerować, że atak wywołuje nadreaktywność autonomicznego układu nerwowego.

Niektórzy badacze skłaniają się do teorii, że może istnieć predyspozycja genetyczna, choć klasterowy ból głowy rzadko występuje w rodzinach. Istnieją jednak dowody na to, że pewne geny mogą zwiększać predyspozycje do jego wystąpienia, a ryzyko zachorowania jest nieco wyższe u osób, których bliscy krewni cierpią na tę chorobę. 

Klasterowy ból głowy – objawy 

Charakterystyczne cechy klasterowego bólu głowy to przede wszystkim jego intensywność. Ból jest bardzo silny i trudny do zniesienia. Ważna jest również jego lokalizacja. Zazwyczaj jest to ból jednostronny, który koncentruje się wokół oka, skroni lub czoła. Trwa on od 15 minut do 3 godzin, a epizody mogą występować kilka razy dziennie. Cechą charakterystyczną jest także jego cykliczność. Ataki pojawiają się w określonych okresach po czym następuje faza remisji. Dodatkowo mogą mu towarzyszyć takie objawy jak łzawienie i zaczerwienienie oka, opadanie powieki, zatkanie lub wyciek z nosa oraz niepokój i nadpobudliwość podczas ataku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Klasterowy ból głowy - czynniki wyzwalające 

Na klasterowy ból głowy mogą działać wyzwalająco niektóre czynniki. Są to przede wszystkim alkohol, który często wywołuje ataki, substancje chemiczne (np. zapach benzyny czy farby), nagłe zmiany pogody lub ciśnienia atmosferycznego, a także zaburzenia rytmu dobowego w postaci nieprzespanych nocy czy zmiany stref czasowych. 

Leczenie klasterowego bólu głowy 

Jak radzić sobie z klasterowym bólem głowy? Leczenie doraźne obejmuje zazwyczaj tlenoterapię, czyli wdychanie czystego tlenu przez maskę, a także leki stosowane przy migrenie. Pomocna może okazać się także współpraca z neurologiem i unikanie wyzwalaczy

Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.