Nie bagatelizuj tych objawów. To może być rak jelita grubego

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Rak jelita grubego to od pewnego czasu jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie tego schorzenia. Pomóc w tym może zauważenie typowych dla tej choroby objawów. Choć w wielu przypadkach rak jelita grubego nie daje wyraźnych objawów, warto się badać i nie bagatelizować niektórych przypadłości. Jakich?
ból brzucha, senior, rak jelita
Rak jelita grubego często nie daje żadnych objawów. Jakie są jego typowe a jakie nietypowe objawy?
sebra
ShutterStock

Nie bez powodu rak jelita grubego zaliczany jest do tych, które uważane są za cichych zabójców. Choroba ta często w początkowym stadium nie daje żadnych niepokojących oznak. Warto, nawet jeśli nic nam nie dolega, badać się i zwłaszcza po 40. roku życia robić badanie kolonoskopii, które oceni stan naszych jelit. 

Rak jelita grubego. Takie są objawy tej choroby

Jakie objawy powinny nas jednak zaniepokoić i jakie mogą być typowymi właśnie dla raka jelita grubego? Okazuje się, że jednym z nich są wzdęcia. Najczęściej mówimy o nich w kontekście złej diety, nietolerancji pokarmowej czy problemów z trawieniem. Tymczasem to właśnie one mogą być pierwszą oznaką tej choroby

Aplikowanie sobie leków na wzdęcia, tylko na chwilę sprawi, że będziemy się lepiej czuć i odwlecze w czasie prawdziwą diagnozę. Jeśli, więc mamy częsty problem z trawieniem, lepiej od razu umówić się na wizytę do lekarza i zdiagnozować problem. 

Kolejny, częsty objaw raka jelita grubego to zaparcia. Dosyć często są efektem siedzącego trybu życia, diety, która jest nieodpowiednia dla nas albo zbyt małej ilości płynów przez nas wypijanych. Jeżeli zdarzają się nam od czasu do czasu, raczej nie jest to objaw niepokojący. Gorzej, jeśli mamy z nimi problem dosyć często. To może być oznaka rozwijających się w naszym układzie pokarmowym zmian nowotworowych. Warto również zwrócić uwagę na częstotliwość wypróżnień a także zaobserwować czy podczas wizyt w łazience nie boli nas brzuch a w stolcu nie ma krwi.

Rak jelita grubego. Nietypowe objawy tej choroby

Objawy raka jelita grubego mogą być również mniej typowe. Jednym z nich jest nagła utrata wagi. Jeśli w szybkim tempie, szybko chudniemy i nie jest to efektem diety oraz zwiększonej aktywności fizycznej warto zgłosić się do lekarza i sprawdzić czy nie chorujemy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rak jelita grubego może się również wiązać z przewlekłym zmęczeniem. Jeżeli mimo tego, że śpimy wystarczającą ilość godzin, zdrowo się odżywiamy i prowadzimy odpowiedni tryb życia, wciąż odczuwamy potrzebę snu, to znak, że nasze jelita mogą być w złej kondycji. Warto jednak pamiętać, że przewlekłe zmęczenie to również objaw, który może świadczyć o anemii, cukrzycy oraz problemach z tarczycą. Jeśli jednak dochodzi do tego wspomniana wcześniej utrata wagi, bóle brzucha i problemy z zaparciami, warto zdiagnozować się właśnie pod kątem raka jelita grubego. 

Lekarze zalecają również obserwację stolca. Jeśli przez dłuższy czas ma on formę cienkich i wąskich rurek, może być to oznaka zmian w naszych jelitach, które utrudniają normalne wypróżnienia. Kolejny ważny sygnał, który często jest bagatelizowany, to uczucie niepełnego wypróżnienia, nawet po skorzystaniu z toalety

To może być wynik obecności guzów w jelicie, które blokują jego światło i uniemożliwiają całkowite opróżnienie jelita. Pamiętajmy więc o regularnych badaniach i nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty. Wczesne wykrycie raka to szansa na pełne wyleczenie. 

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.