Spis treści
Pierwsze ognisko choroby BTV, serotyp 3, wykryto w Polsce w powiecie wołoskim, w województwie dolnośląskim. Potocznie nazywana jest ona "chorobą niebieskiego języka".
Choroba niebieskiego języka. Gdzie wykryto wirusa?
Od wielu miesięcy rozprzestrzenia się ona m.in. w Niemczech. Tam wykryto już ponad osiem tysięcy ognisk. Z kolei w Holandii jest to aż sześć tysięcy a w Belgii - 1300. "Choroba niebieskiego języka" wywoływana jest przez komary i kuczmany. To one roznoszą wirusa.
W powiecie wołoskim stwierdzono ją w stadzie krów, które liczy 31 sztuk. Spośród nich aż trzy były zarażone wirusem. Z informacji, które podał Paweł Szewczyk, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie w rozmowie z "Gazetą Wrocławską" to jedyne ognisko BTV, które do tej pory wykryto w tym regionie.
Ważna decyzja rządu. Gdzie wprowadzone zostaną obostrzenia?
Przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa może być powódź, która miała miejsce kilka miesięcy temu. Warto przy tym zaznaczyć, że nie jest to choroba groźna dla człowieka.
Z racji wykrycia pierwszego ogniska "choroby niebieskiego języka" rząd podjął ważną decyzję. W piątek ogłoszony został plan wdrożenia obostrzeń. Mają one objąć cały Dolny Śląsk (w tym Wrocław) oraz część województw wielkopolskiego, lubuskiego i opolskiego.
Lista obostrzeń w związku z "chorobą niebieskiego języka"
Ogłoszony projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi zakłada wprowadzenie obostrzeń na terenie całego Dolnego Śląska. Ich wprowadzenie wymuszają wytyczne Komisji Europejskiej. Będą one dotyczyć bydła, owiec i kóz.
Posiadacz bydła, owiec lub kóz utrzymywanych w zakładach na obszarze objętym ograniczeniami niezwłocznie zawiadamia Inspekcję Weterynaryjną albo najbliższą lecznicę dla zwierząt o wystąpieniu o bydła, owiec i kóz następujących objawów klinicznych:
ślinotoku;
zaczerwienienia i obrzęku błony śluzowej jamy ustnej i języka;
owrzodzenia warg, opuszki zębowej i języka;
zapalenia koronki i tworzywa racic, kulawizn;
duszności, obfitego wypływu z nosa;
łuszczenia się naskórka strzyków i tworzenie się strupów u krów mlecznych;
ronień i rodzenia zdeformowanych zwierząt;
gorączki.
Bydło, owce i kozy można przemieścić z obszaru objętego ograniczeniami po uzyskaniu pozwolenia wydanego przez powiatowego lekarza weterynarii;
Bydło, owce i kozy można przemieścić z obszaru objętego ograniczeniami, jeżeli w okresie nie dłuższym niż 30 dni przed przemieszczeniem tych zwierząt w zakładzie, z którego te zwierzęta są przemieszczane nie potwierdzono zakażenia BTV;
Bydło, owce i kozy można przemieścić z obszaru objętego ograniczeniami po uzyskaniu ujemnego wyniku badania laboratoryjnego metodą serologiczną w kierunku zakażenia BTV w próbkach pobranych od przemieszczanych zwierząt nie wcześniej niż 30 dni przed przemieszczeniem;
Bydło, owce i kozy można przemieścić z obszaru objętego ograniczeniami po przekazaniu przez podmiot prowadzący zakład, z którego te zwierzęta są przemieszczane, do podmiotu prowadzącego zakład przeznaczenia tych zwierząt oraz do powiatowego lekarza weterynarii informacji o zamiarze dokonania takiego przemieszczenia nie później niż 48 godzin przed załadunkiem tych zwierząt;
Na obszarze objętym ograniczeniami powiatowy lekarz weterynarii przeprowadza analizę statusu zdrowotnego docelowej populacji zwierząt w pobliżu zakładu, w którym stwierdzono wystąpienie zakażenia.